Pagalba pradedančiajam programuotojui: ar verta mokytis C# .NET?

Pagalba pradedančiajam programuotojui: ar verta mokytis C#?

Programavimo kalbos, kurią mokysis, pasirinkimas – vienas sudėtingiausių dalykų pradedančiajam programuotojui.

Jei jau esate programuotojas ir dirbate šioje srityje, pasirinkti yra lengva: projektas, kurio imatės, numato ir kalbas bei įrankius, kurių jums prireiks.

 

Tačiau ką daryti, jei esate tik pradedantysis?

Tiesa tokia, jog niekas jums nepasakys, kurią kalbą mokytis geriausia. Žinoma, jūs nenorite susimauti ir šiandien mokytis kalbą, kuri rytoj bus nebereikalinga.

Tad ką darote? Suprantama, atsakymo dairotės „Google“: į paiešką suvedate žodžius „populiarios programavimo kalbos“. Ir „Google“ pateikia jums 104 milijonus rezultatų. Taip, rezultatų yra būtent tiek – 104 milijonai.

Tada peržvelgiate keletą rezultatų ir matote, kad vienas blogeris tikina: „Ruby yra geriausia programavimo kalba“. Tačiau kitas blogeris aiškina: „Ruby miršta!“.

 

Nenuostabu, kad daugelis trokštančių tapti programuotojais yra išties pasimetę.

Daugiau žmonių rašo straipsnius apie savo kodą nei patį kodą!

Programuotojas ir verslininkas Bobby Davisas tokius žmones vadina SPITR – protingiausiais žmonėmis kambaryje (angl. Smartest Person In The Room). Tačiau programuotojas to tikrai nelaiko komplimentu. SPITR jokia technologija neatrodo pakankamai kieta. Šie žmonės visada mano, kad yra kažkokių dar pažangesnių dalykų, kuriuos reikia išbandyti.

Jei paklaustumėte SPITR, kurią programavimo kalbą mokytis, toks asmuo iš tiesų nenorės jums padėti. Jis tiesiog norės atrodyti protingas ir darys tą mėgindamas paversti jus kvailiu.

Štai todėl B. Davisas būsimiesiems programuotojams nepataria konsultuotis su SPITR.

 

Pasak programuotojo, jis gali padėti apsispręsti, ar verta mokytis C# kalbos.

Tačiau tai nebus panašu į 104 milijonus straipsnių, randamų „Google“ paieškoje: nebus kalbų apie tai, kokia graži C# sintaksė ir kokia svetinga šios kalbos programuotojų bendruomenė, trikdančio žargono ir aiškinimų apie tai, ar C# yra atviro kodo ar ne.

Davisas – programinės įrangos kompanijos vadovas. Jo kompanija užsidirba kurdama tvirtą ir patikimą programinę įrangą. Programuotojo ir verslininko manymu, itin šaunus yra tas dalykas, kad jam moka už tai, jog jis pasitelkia savo talentą ir kuria galingus programinės įrangos sprendimus. Jei tai atrodo šaunu ir jums, tuomet skaitote tinkamą straipsnį.

Daviso manymu, pradėti viską aiškinti reikia nuo dviejų dalykų.

Pirmasis: kai tokia bendrosios paskirties programavimo kalba kaip C# naudojama interneto aplikacijoms kurti, ji beveik visada naudojama karkase. Tad C# ir „Microsoft“ .NET karkasas eina koja kojon.

Jei mokysitės C# ir norėsite kurti interneto programinę įrangą, tuomet išmoksite ir kalbas bei įrankius, susijusius su .NET karkasu. Todėl neverta klausti, ką geriau mokytis – C#, Javascript ar SQL. Jei mokysitės .NET, išmoksite visas tris kalbas. Tiesiog kiekviena kalba jūsų programinės įrangos projekto architektūrinėje struktūroje vaidina konkretų vaidmenį.

Antrasis svarbus dalykas, kurį reikia žinoti: C# ir .NET sukūrė „Microsoft“ ir jie yra populiarūs didžiosiose įmonėse. Tačiau žodžiai „didžiosios įmonės“ neturėtų gąsdinti. Tai tiesiog reiškia didelės apimties verslą ar verslo verslui (B2B) sektorių.

 

Kaip pavyzdį B. Davisas pateikia jo įkurtą programinės įrangos kompaniją, kovojančią su finansiniu sukčiavimu.

Šią programinę įrangą naudoja daugelis Jungtinių Valstijų finansinių institucijų, o B. Daviso kompanija ketverius metus iš eilės buvo įvardinta viena sparčiausiai augančių privačių kompanijų Amerikoje.

  1. Davisas programinę įrangą kūrė pasitelkdamas C# ir .NET. Tai dažnas atvejis: didelė dalis mūsų kasdien naudojamos programinės įrangos sukurta pasitelkiant C#. Tad todėl, kad tokios į klientus orientuotos kompanijos kaip „Uber“ ar „Airbnb“ nenaudoja .NET ir C#, dar nereiškia, jog šis karkasas ir kalba nėra populiarūs ir patikimi.

 

Bankai, oro linijos, statybų kompanijos, sporto lygos – .NET ir C# tarp jų nepraranda populiarumo. Šiose kompanijose dirbantys programuotojai yra pernelyg užsiėmę kodo rašymu, kad rašytų straipsnius apie programavimą.

 

Minėtosios kompanijos pasirinko C# neatsitiktinai.

Svarbu žinoti ir suprasti vieną aspektą: „Microsoft“ 2000-aisiais sukūrė C#, o po dvejų metų „The New York Times“ pranešė, kad „Microsoft“ skyrė „penkis milijonus valandų darbo ir du milijardus dolerių“ tam, kad naujoji programavimo kalba pasiektų programuotojus.

Tad štai kas yra svarbu: „Microsoft“ niekuomet neleis, kad C# taptų nebenaudojama ir pasenusi. Viena didžiausių pasaulio kompanijų daug investuoja į tai, kad užtikrintų, jog C# programuotojai būtų visuomet trokštami rinkoje.

Tačiau, tiesą sakant, gali nutikti ir taip, kad „Microsoft“ žlugs ir paskui save nusitemps C#. Bet žlugti gali bet kuri technologija ar kompanija.

 

Tad verčiau galvoti apie dabartį. Ar verta dabar mokytis C#?

Atsakymas vis vien tebėra teigiamas.

Programavimo kursus apžvelgiantis portalas „Course Report“ atliko Jungtinėse Valstijose rengiamų programavimo kursų tyrimą, kurio rezultatai privertė nustebti.

Tyrimo išvadose skelbiama: „Po kursų baigimo daugiausia galimybių įsidarbinti programuotojais turėjo C# kalbą besimokę studentai“.

Kodėl taip yra? Kodėl tiek daug programavimo kursų absolventų, turinčių C# kalbos įgūdžių, po šių kursų įsidarbina?

Taip yra ne todėl, kad .NET ir C# „Github“ turi tiek daug pasižymėjimo žvaigždučių. Ir ne todėl, kad .NET logotipas atrodo kietai.

Tiek daug programavimo kursų absolventų susiranda darbą todėl, kad didelės kompanijos nevengia samdyti junior lygio programuotojų. Tad B. Davisas pataria: jei norite darbą susirasti greitai, mokykitės C# ir mėginkite įsidarbinti didelėje kompanijoje. Joms reikia programuotojų įvairiausio pobūdžio veikloms. Šios kompanijos čiumpa programavimo kursų absolventus, kai tik šie įžengia į rinką. Vadinasi, C# kalba gali atverti įsidarbinimo galimybių ne tik Lietuvoje, bet ir didesnėse užsienio rinkose.

 

Davisas pasakoja apie jo atliktą testą, atskleidusį darbo rinkos situaciją.

Puslapio indeed.com paieškoje suvedus „.NET developer“ (.NET programuotojas) ir pritaikius filtrą, kad būtų rodomos tik pradedantiesiems skirtos pozicijos, pavyko surasti 1860 darbo pasiūlymų – daugiau nei kitų technologijų atveju.

Pavyzdžiui, kai B. Davisas į tą pačią paiešką suvedė „Ruby on Rails developer“ („Ruby on Rails programuotojas) ir nepritaikė jokių filtrų, jis rado 1935 darbus. Vadinasi, vien pradedančiųjų .NET programuotojų darbų buvo tiek pat, kiek visų pasiūlymų Ruby on Rails programuotojams.

Svarbų neužmiršti, kad egzistuoja ne tik didelės įmonės, bet ir startuoliai, kuriems taip pat reikia C# programuotojų. Davisas pasakoja, kad jo įkurtos kompanijos parduoda programinę įrangą ir paslaugas didelėms įmonėms. B. Daviso kompanijos specializuojasi .NET srityje, nes būtent to nori jų klientai.

Pats B. Davisas moka keletą programavimo kalbų, tačiau didžiąją dalį pinigų užsidirbti jam padėjo .NET.

Tad kodėl verta mokytis C#? Geriausias motyvas – .NET ir C# yra tie dalykai, kuriuos pirmasis darbdavys apsidžiaugs pamatęs jūsų gyvenimo aprašyme. Viskas labai paprasta: C# įgūdžiai – dažno darbdavio poreikis.

 

Davisas taip pat prisimena įkvepiančią vieno studento, besimokiusio jo įkurtuose ir vadovaujamuose kursuose „Coder Foundry“, istoriją.

Evanas iš Portlando baigė politikos mokslų studijas, tačiau netgi dar studijuodamas jis norėjo tapti programuotoju. Bet, kaip ir kiekvienas būsimasis programuotojas, jis nenumanė, kurią programavimo kalbą vertėtų mokytis. Ar reikėtų mokytis C#? O gal kažką kito? Evanas nebuvo tikras.

Kitas jo žingsnis buvo pakankamai neįprastas. Vaikinas nepuolė „Reddit“ klausinėti nepažįstamųjų, kurią programavimo kalbą labiau apsimoka studijuoti. Jis nesirinko ir kalbos, kuria parašytas jo mėgstamų programėlių kodas.

Evanas nutarė verčiau kreiptis į skirtingas technologijų kompanijas su tokiu klausimu: „Sveiki, ketinu tapti programuotoju. Kokias technologijas jūs naudojate?“. Evano teigimu, jis nuolat sulaukdavo to paties atsakymo: .NET ir C#.

Tad Evanas ėmė ieškoti .NET programavimo kursų ir surado „Coder Foundry“. Jis persikėlė ir ėmė mokytis. Vėliau Evanas sugrįžo į Portlandą ir pradėjo dirbti nuotoliniu būdu – rašyti kodą konsultacijų kompanijai.

Pasak B. Daviso, Evanas tinkamai išanalizavo situaciją: jis išsiaiškino, kokių įgūdžių reikia darbdaviams.

 

Davisas pateikia dar vieną priežastį mokytis C#:

Ne tik „Microsoft“ siekia, kad C# išliktų populiari ir sėkminga.

 

Tą patį galima pasakyti apie visas C# naudojančias technologijas.

Galima kurti žaidimus naudojant Unity karkasą, kurti papildytos realybės aplikacijas „Halolens“ akiniams. Galima kurti įprastinę programinę įrangą. Galima kurti „iPhone“ ir „Android“ aplikacijas pasitelkiant Xamarin karkasą. Daiktų internetas, debesijos, mašininis mokymasis – .NET ir C# gali viską ir veikia su viskuo.

 

Tad apibendrinkime.

Ar C# mokymasis bus jūsų ateities karjeros garantas? Ne, tačiau tokių garantų ir nebūna. Bet „Microsoft“ pasiryžusi užtikrinti, kad jūsų įgūdžiai būtų itin paklausūs.

Ar C# ir .NET programuotojai šiandien paklausūs? Taip. Ypač pradedančiųjų pozicijose.

  1. Davisas neabejoja: nėra tinkamesnės kalbos ir karkaso pradedančiajam nei C# ir .NET. O jei jus domina kitos sritys, pavyzdžiui, žaidimų kūrimas? Ir tokiu atveju C# yra tinkamas variantas.

Tad pradedančiajam programuotojui jau turėtų būti lengviau apsispręsti. Ir tam visai nereikėjo perskaityti 104 milijonų straipsnių.

 

O dabar metas liautis ieškojus ir pradėti programuoti.

Tai geriausia pradėti daryti su profesionalų pagalba, CodeAcademy organizuojamuose .NET pradedančiųjų kursuose. 

 

 

Pasidalink

Susisiekite su mumis!