Pasaulinis programuotojų vertinimo ir įdarbinimo portalas “HackerRank” neseniai atliko apklausą, atskleidusią globalias IT sektoriaus tendencijas – remiantis duomenimis iš 162 valstybių bei daugiau nei 100 tūkst. informacinių technologijų specialistų, įvardytos ir konkurencingiausios šių metų programavimo kalbos bei naujausi globalaus programuotojų atlyginimo rodikliai.
Apklausos duomenimis, vidutinis metinis programuotojo atlyginimas pasaulyje šiuo metu siekia beveik 55 tūkst. JAV dolerių. Tuo tarpu programavimo kalbos Perl, Scala, Go ir Ruby jas išmanantiems specialistams užtikrina net 30-50 proc. didesnį metinį atlyginimą nei globalus vidurkis. Anot programavimo akademijos “CodeAcademy” bendruomenės vadovo Šarūno Dignaičio, konkurencingiausių kalbų sąrašas Lietuvoje vis dėlto atrodytų kitaip – kas vienoje šalyje laikoma technologinių sprendimų ir programavimo standartu, kitoje tai nebūtinai tendencinga.
“Programavimo kalbos paklausą pirmiausia lemia konkreti rinka ir joje IT produktus kuriančių kompanijų poreikiai, bei pačios kalbos paprastumas ir pritaikomumas, – sako Š. Dignaitis.
– Nors Perl, Scala ir Ruby kalbos pasaulyje itin gerai apmokamos, vertėtų paminėti, jog tai ganėtinai techniškos ir sudėtingos programavimo kalbos, kurias išmano tik aukšto lygio IT specialistai. Darbo vietų su šiomis kalbomis dirbančiose tarptautinėse įmonėse yra ganėtinai mažai, o reikalingų programuotojų trūkumas lemia stiprią įmonių konkurenciją – dėl to ir mokami dideli pinigai”.
Anot Š. Dignaičio, dauguma konkurencingiausių pasaulyje programavimo kalbų Lietuvoje paklausos neturi, o įmonių, dirbančių su kalbomis kaip Perl ir Ruby, šalyje beveik nėra. Tuo tarpu programavimo kalba Go sparčiai populiarėja. “Tai sudėtingesnė, pažengusių programavimo įgūdžių reikalaujanti kalba. Nors Lietuvoje dar nėra didelės tech įmonių praktikos šią kalbą naudoti. Tačiau turint patirties su kitomis kalbomis, išmokti Go ganėtinai paprasta, tad susidomėjimas, paklausa sparčiai auga”, – teigia Š. Dignaitis.
Siekiant įsitvirtinti Lietuvos rinkoje, “CodeAcademy” bendruomenės vadovas pataria atkreipti dėmesį į Python kalbą, konkurencingiausių pasaulio programavimo kalbų sąraše užimančią tik 13-ą vietą.
“Python yra Lietuvoje greičiausiai auganti programavimo kalba dėl jos pritaikomumo programuojant dirbtinį intelektą. Ją išmanantys specialistai čia uždirba virš 2000 eurų per mėnesį”, – sako Š. Dignaitis.
Tačiau anot jo, nederėtų nuvertinti ir kitų Lietuvoje plačiai naudojamų programavimo kalbų. “Jei darbo, generuojančio bent 900 eurų atlyginimą, reikia čia ir dabar, nesudėtinga išmokti .net ir Java kalbas, o patyrę šių kalbų programuotojai uždirba apie 2600 eurų. Tačiau geriausias tarpinis tendencijų variantas – tai labai plačiai naudojama JavaScript. Beveik visi šiuometiniai Lietuvos ir pasaulio startuoliai savo produktus kuria būtent šia kalba. Už aukšto lygio žinias, alga mūsų rinkoje taip pat siekia apie 2600 eurų”, – teigia Šarūnas Dignaitis.
“CodeAcademy” programavimo akademija kasmet atitinkamai ruošia IT specialistus – besidomintys turi galimybę išmokti Python, C# .net, Java, JavaScript ir kitas programavimo kalbas. Per intensyvius devynis studijų mėnesius, akademija suteikia žinias, reikalingas tvirtai jaunesniojo lygio programuotojo pozicijai užimti. Netolimoje ateityje, atsižvelgdama į rinkos tendencijas, “CodeAcademy” planuoja mokyti ir kalbos Go, tačiau šiai įsisavinti, prireiks ne tik pusmečio studijų, bet ir jau sukauptos programavimo patirties kitomis kalbomis.
“Nepaisant globalių programavimo tendencijų, ateinančiais metais Lietuvoje ir toliau didės Python ir Go kalbų populiarumas, tad siekiame “CodeAcademy” studentams suteikti galimybę tobulėti drauge su numatoma paklausa, – sako Š. Dignaitis. – O norint laiku įšokti į rinkos “traukinį”, vertėtų dar šiemet pradėti domėtis bei gilinti žinias tiek šiose, tiek populiarumo nepraradusiose C# .Net, Java ir JavaScript programavimo kalbose”.