Jei reikėtų įvardinti geriausią šių laikų veiklą ar profesiją, kas pirmiausia šautų į galvą? Ko gero, dažniausiai pasitaikantis variantas būtų programavimas. Ir tai nė kiek nestebina – programavimas išties nusipelno geriausios šių laikų profesijos titulo: programuotojai laikomi vienais geidžiamiausių ir geriausiai apmokamų darbuotojų, o programavimo sritis įvardijama kaip itin viliojanti savo perspektyvomis. Tad pamėginkime apžvelgti, kokių konkrečių privalumų siūlo programavimas ir kodėl šią profesiją galima vadinti geriausia.
Programavimas žavi dosniais atlyginimais
Suprantama, vienas akivaizdžiausių privalumų ir, panašu, dažniausių motyvų, paskatinančių žengti į programavimo sritį, yra programuotojų uždirbami atlyginimai. Nors tikslaus programuotojų atlyginimo nurodyti neįmanoma, visgi bendrą vaizdą galima susidaryti ne tik iš pačių programavimo srities atstovų pasakojimų, bet ir iš pateikiamos statistikos. Štai praėjusių metų Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vidutinis IT specialistų atlyginimas šalyje siekė 2 584 eurus neatskaičius mokesčių.
Ir tai – tik Lietuvos duomenys. O juk ne taip retai programuotojų veikla Lietuva neapsiriboja. Žinoma, atlyginimas priklauso nuo daugybės veiksnių – darbo pobūdžio, įmonės ar klientų, patirties ir įgūdžių, motyvacijos ir nusiteikimo dirbti bei asmeninių savybių.
Svarbu pastebėti, kad programavimo sritis išsiskiria ne tik patraukliais atlyginimas, bet ir sparčiu jų augimu. Didėjant patirties ir gebėjimų bagažui, nuo jo paprastai neatsilieka ir atlyginimas. Programuotojų pasaulyje šis procesas, lyginant su kitų profesijų atstovais, vyksta gerokai greičiau. Programuotojo atlyginimas gali augti net kelis kartus greičiau nei vidutinis šalies atlyginimas. Be to, programavimas – tokia sritis, kurioje esant poreikiui galima nesunkiai susirasti papildomo darbo ir taip pagausinti savo pajamas.
Darbas savo tempu iš bet kurio pasaulio kampelio
Visgi pinigai – tik vienas iš daugelio ir, ko gero, tikrai ne svarbiausias motyvas žengti programavimo keliu. Daugelį taip pat vilioja galimybė dirbti iš bet kurio pasaulio kampelio, kuriame veikia internetas. Vadinasi, galima negaišti brangaus laiko keliavimui į darbą ir skirti jį poilsiui, artimiesiems ar pomėgiams. Dar daugiau – nebūtina dėl darbo keisti pamėgtos gyvenamosios vietos ir keltis ten, kur bus brangesnis pragyvenimas, nepatinkanti aplinka ar atsiras kitų rūpesčių. Jau nekalbant apie tai, kad programavimas suteikia nuostabią galimybę derinti darbą su laisvalaikiu ir dirbant keliauti. Tokia galimybė atsiveria ne tik laisvai samdomiems programuotojams – darbą iš bet kurios pageidaujamos vietos ir jo derinimą su kelionėmis vis dažniau siūlo ir įmonės.
Tiesa, pandemija nemažai daliai įvairių sričių darbuotojų leido paragauti nuotolinio darbo skonio, bet programuotojams jis buvo pažįstamas jau seniai. Jiems galimybei dirbti iš pageidaujamos vietos neturi įtakos jokios išorinės krizės. O dabar, kai dalis darbuotojų nerimauja suprasdami, kad anksčiau ar vėliau pažabojus pandemiją teks sugrįžti į biurus ir atsisakyti darbo iš bet kurios vietos laisvės, programuotojai dėl to nesuka galvos.
Suprantama, pirmenybę darbui iš biuro teikiantys programuotojai gali be vargo rinktis tokį variantą.
Programavimo sferoje darbo grafikas paprastai būna lankstus arba programuotojo užimtumas tiesiog priklauso nuo įgyvendinamų projektų ar užsakymų. Tad darbus planuotis ir vykdyti galima savo tempu – svarbiausia, kad sutartu laiku būtų pateikiamas rezultatas. Tai padeda gerai įvertinti laiko sąnaudas ir paskatina išmokti planuoti bei valdyti savo laiką.
Pasaulio pokyčiams atspari karjera
Programavimo srityje pasirinkimo galimybės neapsiriboja tik darbo vieta ir grafiku. Programuotojas gali laisvai rinktis darbo pobūdį ir darbuotis įmonėje, startuolyje arba tiesiog būti laisvai samdomas. Viskas priklauso nuo paties programuotojo situacijos ir prioritetų. Įmonės linkusios investuoti į darbuotojų tobulėjimą, tai puikus variantas pradedančiajam programuotojui arba vertinančiam sustyguotą darbą komandoje. O siekiantiems galiausiai didesnio atlygio ir veiklos laisvės (ir, aišku, su ja ateinančios atsakomybės bei papildomų rūpesčių) tiks laisvai samdomo darbuotojo karjera.
Programavimui valstybių sienos iš esmės neegzistuoja – klientai, darbdaviai ar partneriai gali būti tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio. Pasirinkusiems karjerą įmonėje atsiveria galimybė dirbti aukšto lygio ir kvalifikacijos lietuviškose ir tarptautinėse kompanijose bei mokytis iš geriausiųjų. Štai, tarkime, tarp programavimo akademijos „CodeAcademy“ partnerių ir galimų būsimųjų studentų darbdavių puikuojasi tokie vardai kaip „Wix“, „Tesonet“, „Swedbank“ ar „Nord Security“.
Kitas programavimo privalumas – šios profesijos suteikiamas užtikrintumas ir saugumas. Programavimą iš esmės galima vadinti karjera, kuri gali trukti visą gyvenimą – jos jokios aplinkybės nesupurtys ir nesugriaus. Programuotojams nebaisios jokios krizės, rinkos pokyčiai ar sukrėtimai.
Tą puikiausiai įrodė pastarojo laikmečio situacija. Be to, būtent programuotojų ir kitų IT specialistų indėlis prisitaikant prie naujosios realybės ir bandant kuo pilnavertiškiau gyventi pakitusiomis sąlygomis tapo neįkainojamas. O ir patiems programuotojams perėjimas prie nuotolinio darbo (arba prie nuotolinio mokymosi būsimiesiems programuotojams), kuris daugeliui ir taip buvo įprastas, jokios žymios įtakos neturėjo. Programavimo specialistų poreikis ateityje, panašu, tik augs – štai pandemijos metu to dar nepadariusios organizacijos ir verslai suskubo keltis į skaitmeninę erdvę.
Tad darbų programavimo srityje tikrai nepritrūks. Su tuo susijęs ir dar vienas programavimo srities privalumas. Darbštiems ir motyvuotiems programuotojams karjeros kelias joje yra palyginti aiškus ir nesudėtingas. Visų pirma, norint žengti į programavimą, tikrai nebūtinas diplomas. Svarbiausias dalykas yra realus savo darbo išmanymas, o pagrindą jam gali suteikti bet kuri solidi programavimo srityje besispecializuojanti įstaiga, tarkime, „CodeAcademy“. Įprastas dalykas – įžengimas į darbinį kelią nuo praktikos pozicijos.
Tad pradėti karjerą galima nuo visiškos apačios ir pakilti labai aukštai – žinoma, tai jau priklausys nuo paties programuotojo. Tačiau kopimas karjeros laiptais programavimo srityje vyksta sparčiai, kai kuriais atvejais – net pasišokinėjant. Na, o labiau patyrę programuotojai paprastai patys darbo jau nebeieško – tai įmonės ar užsakovai medžioja gerus darbuotojus.
Be to, programavimas pasižymi plačiu kalbų ir veiklų spektru, o pereiti nuo vienos veiklos prie kitos yra pakankamai nesudėtinga.
Nesibaigiantis tobulėjimas
Programavimas siūlo ribų nepažįstantį tobulėjimą, nuolatinį mokymąsi, nedingstantį smalsumą ir savirealizaciją. Rimtai į šią sritį pasinėrusiems nuobodžiauti neteks, o štai kartais gerokai palaužyti galvą ir nebijoti eksperimentuoti tikrai reikės. Siekiant atrasti geriausią problemos sprendimą, programuotojams neretai būtina mąstyti netradiciškai ir nebijoti eksperimentuoti, pasitelkti kūrybiškumą, į problemą pažvelgti naujai, atmetant įprastus, tradicinius sprendimo būdus. O išvystyti problemų sprendimo įgūdžiai pasitarnaus ir kitose srityse.
Programavimas yra ta sritis, kurioje užsistovėjimas ir stagnacija tikrai negresia. Technologijos vystosi nepaprastai sparčiai, o naujovių programavimo sferoje atsiranda vos ne kasdien. Todėl, jei nori išlikti geru, paklausiu ir dosniai apmokamu specialistu, privalai nuolatos gilinti žinias, domėtis naujovėmis ir diegti jas savo darbe. O tai reiškia, kad niekados nepaliauji mokytis, tobulėti ir išlaikai savo smegenis aktyvias.
Dar daugiau – tai reiškia, kad programavimas padeda vystyti įgūdžius, praversiančius ir kitose srityse. Nors stereotipų apie programavimą ir uždarus, bendravimo besibaidančius programuotojus dar išlikę, iš tiesų programavimas padeda ugdyti ir vadinamuosius minkštuosius įgūdžius. Jie būtini tiek dirbant kompanijoje ir bendradarbiaujant su kolegomis, tiek besidarbuojant savarankiškai ir bendraujant su klientais, užmezgant bei palaikant ryšius su jais.
Todėl darbas programavimo srityje užtikrins išlavintus komunikacijos įgūdžius ir emocinį intelektą, o tai atneš naudos ne tik profesiniame, bet ir asmeniniame gyvenime. Kantrybė, empatija, plačios pažiūros, mokėjimas dirbti su kitais žmonėmis, lankstumas, gebėjimas prisitaikyti prie žmonių ir besikeičiančių aplinkybių, iniciatyvumas – darbas programavimo sferoje neišvengiamai apdovanos šiomis savybėmis.
Bendruomenės palaikymas
Programavimo pasaulis neatsiejamas nuo plačios programuotojų bendruomenės, iš kurios prireikus galima susilaukti palaikymo, įkvėpimo ir realios pagalbos. Svarbu tai, kad tokios programuotojų bendruomenės egzistuoja ne tik internete. Jų dalimi galima tapti bendraujant su kolegomis įmonėje, dalyvaujant programuotojams skirtuose renginiuose, kurie, tiesa, kiek priblėso dėl pandemijos, ar atėjus mokytis į universitetą, kolegiją, o ypač – į tokių akademijų kaip „CodeAcademy“ organizuojamus kursus.
Čia patarimais paprastai dalijasi ne tik bendramoksliai, bet ir dėstytojai – patyrę savo srities profesionalai. Labiausiai motyvuotus, pažangiausius studentus jie nevengia įtraukti į bendras veiklas už mokslo įstaigos ribų. O lygiai taip pat labiau patyrusiems, savus projektus vystantiems programuotojams į naudą išeina dėstymas. Jie džiaugiasi galimybe ne tik susirasti būsimų kolegų ar partnerių, bet ir pasidalinti žiniomis bei realizuoti save mokant kitus.
Ko gero, atsakymas, kodėl programavimą galime laikyti geriausia profesija, aiškus. Žinoma, renkantis karjerą reikia atsižvelgti į individualią situaciją, savo ir norus bei poreikius. Tačiau programavimas neabejotinai yra puikus pasirinkimo variantas.