Šią savaitę kviečiame susipažinti su Frontend (HTML, CSS & JavaScript) kursų dėstytoju Andrium! Šiuo metu Andrius jau dėsto trečiajai frontend kursų grupei, o profesionalių dėstymo žinių įgijo mokydamasis Lietuvos Edukologijos Universitete. Interviu su dėstytoju:
Kodėl ir kada susidomėjote programavimu?
Programavimu susidomėjau dar mokykloje, kai smalsumo vedamas aiškinausi, kaip veikia operacinės sistemos/programos/žaidimai. Savo pirmąsias kodo eilutes parašiau su funkcine programavimo kalba – Pascal. Kiek vėliau pradėjau rašyti HTML’ą ir CSS’ą, išmokau PHP kalbos pagrindų ir pradėjau kurti interneto svetaines. Praėjus daugiau nei 15 metų, ir šiandien galiu rašyti kodą ar skaityti IT naujienas iki išnaktų – tai mane „kabina“. Turbūt todėl ir pasirinkau šią sritį, nes programavimas man daugiau nei darbas/profesija, man tai būdas nuolat tobulėti ir kurti.
Ar Jums buvo sunku mokytis programuoti? Kaip supratote, kad būtent front-end programavimas skirtas Jums?
Iš pradžių programuoti nebuvo lengva: dažnai kildavo klausimų, kuriuos išspręsti užimdavo daug laiko. Tačiau pats procesas man buvo įdomus ir įtraukiantis. Nors esu studijavęs keletą back-end kalbų, tačiau daugiausiai programuoju ir domiuosi front-end technologijomis. Man patinka, kad dirbu su „klientine dalimi“ (client side) – tai, ką mato galutinis vartotojas. Vertinu kokybišką dizainą ir pats stengiuosi, kad sukurta vartotojo sąsaja būtų graži bei patogi.
Kuo skiriasi front-end programavimas nuo back-end?
Visą tai, ką matome savo naršyklės lange yra HTML, CSS ir JavaScript programavimo kalbų kombinacija. Tai tekstas, paveiksliukai, mygtukai, animacijos, formos, iššokantys modaliniai langai ir t.t. Front-end programuotojo darbas ir yra kurti vartotojo sąsają iš šių elementų, suteikti formą, stilių bei pridėti interaktyvumą.Tuo tarpu web aplikacijų back-end programavimas yra susijęs su duomenų saugojimu bei jų perdavimui naršyklei, logikos kūrimu. Tai ta dalis, kuri nėra matoma galutiniam vartotojui, bet be jos aplikacija neveiktų. Back-end programuotojai turi daugiau pasirinkimų, kokia kalba programuoti. Pačios populiariausios – PHP, Ruby, Python, Java, .NET.
Ko tikėjotės ateinant dėstyti? Kokios prognozės pasitvirtino, kokios – ne?
Nusprendęs dėstyti front-end kursą, išsikėliau tikslą, kuo aiškiau perteikti turimas žinias. Supratau, kad paprasti dalykai ne visada lengvai įsisavinami, ir atvirkščiai – kartais studentai nustebina savo nuovokumu ir gebėjimu greitai pritaikyti ką tik gautas žinias.
Kuo žavi pedagogika – savo žinių dalinimasis su būsimais programuotojais?
Džiaugiuosi matydamas, kai studentai įsitraukia į programavimą. Kai jiems kyla klausimų, į kuriuos atsakydamas pats tobulėju.
Ką veikiate laisvu laiku, kai neprogramuojate ir nedėstote CodeAcademy? Kokių hobių / pomėgių turite?
Esu savo srities gerbėjas ???? Daug laiko praleidžiu nagrinėdamas naujausias žinias, front-end tendencijas. O daugiau tikriausiai kaip ir visi: aktyvus laisvalaikis, kelionės, laikas su šeima.
Ko palinkėtumėt front-end studentams?
Linkiu nebijoti klysti ir eksperimentuoti, nes tai puikus būdas judėti pirmyn. Taip pat nesijaudinti, jei atrodo, jog reikia žinoti tiek daug skirtingų dalykų: pradėjus mokytis, viskas atrodys paprasčiau.