Programavimas – ar profesija tikrai tik tiksliųjų mokslų mėgėjams?

Talentas kalboms, komunikacija ir komandiškumas, smalsumas bei žingeidumas vis dar retai su programuotojo specialybe siejamos savybės. Tačiau pasak IT srityje dirbančių specialistų,minkštieji“ įgūdžiai yra būtent tai, kas padeda tapti kompetentingu programuotoju.

Visuomenėje nestinga kalbų apie IT specialybę – ji viena paklausiausių, itin gerai apmokama, užtikrinanti puikų balansą tarp asmeninio ir profesinio gyvenimų. Tačiau net labiausiai rinkoje viliojantis darbas visgi neretai atbaido naujų galimybių ieškančius, bet į socialinius mokslus linkusius žmones. 

Tebevyrauja nuomonė, jog programavimo menas skirtas tik puikiai išmanantiems tiksliuosius mokslus, tėra stereotipas, o sėkmę šiuolaikinėje IT rinkoje ne ką mažiau lemia „minkštosios“ kompetencijos – taip tikina programavimo akademijos „CodeAcademy“ dėstytojas bei vyresnysis „Tesonet“ front-end (vartotojo sąsajos) programuotojas Mindaugas Jačionis ir Tomas Taškauskas, buvęs „CodeAcademy“ studentas, UAB „Bazaarvoice“ vyresnysis techninio aptarnavimo specialistas.

 

Polinkis spręsti problemas ir natūralus žingeidumas

Pasak vyr. programuotojo Mindaugo Jačionio, didžiausios sėkmės IT srityje sulaukia tie specialistai, kurių dominuojančios savybės pasireiškia smalsumu bei nuolatiniu noru mokytis, o tai padeda nuosekliai tobulėti IT, neatsiliekant nuo tendencijų. Kadangi programuotojų kasdienybėje nestinga naujų bei neretai pasikartojančių iššūkių, siekis šiuos paprasčiausiai išspręsti, pašnekovo teigimu, tėra tik viena pusė medalio. 

„Jeigu augantis programuotojas, susidūręs su technine problema, ne tik suranda sprendimą, bet skiria laiko papildomai į problemą įsigilinti, natūraliai siekia suprasti, iš ko šis iššūkis ar komplikacija kilo, ateityje toks žmogus ne tik bus sukaupęs naudingų žinių, bet ir brandins kompetentingumą užkirsti kelią panašioms problemoms. – teigia M. Jačionis. – Žingeidumo dėka išmoktos pamokos suteikia tvarų pranašumą, o natūralus noras matyti platesnį vaizdą bei suprasti kertinį sistemų veikimą tikrai pasitarnauja sparčiai žengiant į priekį IT srityje“.

 

Komunikacija ir komandiškumas

Be gebėjimo įsigilinti ir spręsti problemas, sukti karjeros kelią į IT specialybę padeda ir komunikacijos patirtis – tai liudija buvęs „CodeAcademy“ studentas Tomas Taškauskas.

„Galvodami apie techninę sritį, taip ją ir suprantame – reikia techninių žinių: kaip kodas veikia, kaip jo elementai sąveikauja tarpusavyje. Tačiau ne ką mažiau svarbu – tai gebėti lengvai ir paprastai perteikti techninę informaciją su IT visiškai nesusiduriantiems žmonėms: klientams, vadovams, rinkodaros departamentui, – sako T. Taškauskas, UAB „Bazaarvoice“ vyresnysis techninio aptarnavimo specialistas. – Nors prieš tai ilgus metus dirbau komunikacijos srityje, šio įgūdžio poreikis IT specialybėje visgi buvo netikėtas“.

Gebėjimas dirbti komandiškai, anot T. Taškausko, šiuolaikinėje IT srityje yra ne ką mažiau reikalinga savybė, o tai taip pat stebina įsivaizduojančius, jog programavimas – individualus darbas. „Dabartinis programavimo veidas yra komandinis – sprendimai kuriami nebe po vieną, o drauge su kolegomis, dalinantis turimomis žiniomis ir klausiant, kai žinių trūksta. Taip problema išsprendžiama daug greičiau ir efektyviau“, – sako techninio aptarnavimo specialistas. 

 

Talentas kalboms

Pašnekovų teigimu, į programavimo kalbas vertėtų pažiūrėti paprasčiau – dėl daugybės detalių iš pirmo žvilgsnio atrodančios sudėtingai, jos veikia panašiu principu, kaip ir kitų pasaulio kalbų mokymasis. 

„Mėgstu matyti programavimo kalbas kaip tam tikrą vertėjo darbą: kaip kalbos sąveikauja tarpusavyje, kas procesų metu vyksta, ir kaip tai išversti į kalbą, kurią galima paaiškinti paprastam žmogui. – sako T. Taškauskas. – Tiesa tokia, jog programavimas –  tai tiesiog techniškesnė kalba, bet kertiniai principai labai panašūs kaip mokantis naujos užsienio kalbos gramatiką“. 

Jačionis priduria, jog programavime svarbiausia yra išmokti tam tikros kalbos sintaksę – tai ir yra kertinis principas. „Tos pačios operacijos vienoje kalboje užrašomas vienaip, su sava sintakse, o kitoje – kitaip, tad paprasčiau pažiūrėjus į programavimą, galima tikrai įžvelgti panašumų į mūsų pačių šnekamąsias kalbas“.

 

Gebėjimas pritaikyti turimos profesijos žinias

Vis dar esama nemažai profesijų, kuriose skaitmenizacija – tik prasideda. M. Jačionis pastebi, jog būtent tai tampa viena pagrindinių priežasčių, lemiančių žmonių sprendimą pereiti į IT – įvairių sričių specialistai ne tik tampa suinteresuoti kurti aktualius sprendimus, bet ir turi stiprų pranašumą gerai pažindami neskaitmenizuoto verslo problemas.

„Suvokęs, jog kasdienės operacijos gali būti atliktos daug skaitmeniškiau, dažnas savo srities specialistas tampa suinteresuotas būti toje barikados pusėje, kuri būtent ir skaitmenizuoja tą sritį – kuria technologinius įrankius, programas, aplikacijas. – teigia vyr. programuotojas. – Tai yra ypač naudinga, nes žmogus jau iškart turi vertingų vidinių žinių, o kuriant bet kokią programinę įrangą pirmas žingsnis visuomet būna išsiaiškinti vartotojų poreikius, kaip naudotasi įranga iki šiol, kokiems tikslams ji reikalinga.“  

Anot „CodeAcademy“ dėstytojo, kompetentingų programavimo žinių akademija yra suteikusi net specialistei, dirbusiai teatro srityje. M. Jačionis pasakoja, jog mergina, susidūrusi su itin nepatogia ir interaktyvumo stokojančia bilietų administravimo sistema savo iniciatyva mokėsi ir kūrė naujos administravimo sistemos prototipą, siekdama jį pritaikyti darbe.

Dėka programavimo akademijų, IT įgūdžiams išsiugdyti nebebūtina skirti keturis metus ir tik tuomet žvalgytis į darbo rinką. Tikslingai neformalaus ugdymo akademijose besimokantys IT amato, studentai įsisavina žinias per sąlyginai trumpą laiką – vos pusmetį ar metus – o tai gerokai sutrumpina kelią tiek iki darbo rinkos, tiek iki kitų ilgalaikių tikslų. 

Akademija padeda pasikloti visus reikiamus pagrindus greitai ir kokybiškai startuoti norimoje IT šakoje. Tad bet kuris žmogus, iki šiol susidūręs tik su kūrybinėmis idėjomis, komunikacija ar kita stereotipiškai programavimui tolima šaka, tikrai gali įsitvirtinti, sparčiai tobulėti ir šioje srityje“, – sako buvęs „CodeAcademy“ studentas Tomas Taškauskas.  

Pasidalink

Susisiekite su mumis!





    Slapukų nustatymai

    Šioje svetainėje naudojame įvairius slapukus. Paspausdami „Patvirtinti visus“, jūs sutinkate, kad būtų naudojami visi slapukai (įskaitant slapukus statistiniams, analitiniams, funkciniams ir rinkodaros tikslams). Jūsų pasirinkimus įsiminsime ateities apsilankymams. Daugiau informacijos privatumo politikoje.