Galimybė dirbti keliaujant ir kiekvieną mėnesį atsibusti vis kitoje pasaulio vietoje dažnai yra tik didelė svajonė. Australijos nenusakomo grožio gamta, Kinijos megapoliai – Hongkongas, Šanchajus, kuriuose susitelkę visi regiono technologijų centrai, senovės kultūros lopšys – Indija, Didingi Himalajų kalnai.. Vėliau – Šiaurės Amerika, Aliaskos miškai, keliaujant link pietų ir aplankant centrinę Ameriką, nuotykiai Pietų Amerikoje – aistras kaitinantis vietinių temperamentas, visiškai kitoks gyvenimo būdas, karnavalai, tradicijos.. Norite užsidėti kuprinę ir skirsti aplink pasaulį? 21 amžiuje tai nebėra tik svajonė.
Nuo tada, kai wi-fi galime rasti visur – autobuse, lėktuve, bet kuriame bare, kavinėje, ar net miesto aikštėje, o informacinės technologijos šiais laikais yra paklausiausia ir viena prestižiškiausių specialybių, tipinis programuotojas dabar įsivaizduojamas visiškai kitaip, nei pries 10 metų. Kasmet vis daugiau žmonių pasirenka dirbi freelancer’iu, nepriklausomu darbuotoju. Toks darbo pobūdis populiariausias JAV. Šiuo metu, 34% visų Jungtinių Amerikos Valstijų darbuotojų yra freelancer’iai. Prognozuojama, kad šis skaičius iki 2020 metų pasieks net 50%. Nepriklausomo darbo (a.k.a. freelancing) mada persikelia ir į Europą bei Aziją. Per pastaruosius kelis metus didžiausias freelancerių prieaugis pastebimas Nyderlanduose, kaimyninėje Lenkijoje ir Prancūzijoje. Nyderlanduose freelancerių padaugėjo net 93%, Lenkijoje – 88%, o Prancūzijoje – 83%. Tokie skaičiai parodo, kad neverta nerimauti dėl užsakymų ir darbų trūkumo – jo tikrai nebus.
Darbas nuotoliniu būdu iš pradžių gali atrodyti komplikuotai ir sudėtingai. Tačiau viskas yra daug paprasčiau. Du populiariausi mitai, kurie atbaido žmones nuo freelancer’io karjeros:
- Žmonės bijo išvažiuoti iš savo šalies ir prarasti kontaktus ir turimų klientų ratą. Dažnas, o ypač Lietuvoje, didelę užsakymų dalį randa per pažystamus. Tačiau yra labai daug būdų kaip reklamuoti save ir savo paslaugas. Kai kuriuos iš jų galbūt jau naudojate, tačiau pateikiame keletą patarimų, kaip veiksmingai reklamuotis ir iš to uždirbti:
- Profesionalūs socialiniai tinklai (viena žinomiausių web dizainerių platformų – dribbble.com)
- Darbų paieška svetainėse (pavyzdžiui: oDesk; eLance)
- Palaikykite ryšius su buvusių projektų kolegomis
- Partnerystė su agentūromis
- Online forumai ir įvairios grupės socialiniuose tinkluose
- Pradėkite rašyti blogą – tikrai turėsite ką papasakoti ir pasidalinti su galbūt būsimais klientais!
2) Baimė, kad be fizinio susitikimo su būsimu klientu, Jūsų nepasirinks. Kai kurios paslaugos, tokios kaip fotografo, dizainerio, vizažisto negali būti įgyvendinamos be fizinio susitikimo su klientu. Tačiau kalbant apie technologijas ir IT – viskas kitaip. Visai nesvarbu kurioje pasaulio vietoje esate Jūs, o kurioje – Jūsų klientas. Technines specifikacijas, sutartis, svetainių mockup’us ir dizainus lengvai galite nusiųsti, viską parodyti ir paaiškinti vienu Skype skambučiu.
Nepraleiskite galimybės ir nepaleiskite savo svajonių!