Kelrodis į Fullstack programavimą

Norint tapti Fullstack web programuotoju, teks  įgyti daug įvairių įgūdžių. Pradedantieji kartais nežino, nuo ko pradėti mokytis ir kaip greitai pasiekti rezultatų. Iš pirmo žvilgsnio netgi gali pasirodyti, kad visko suprasti neįmanoma ir neaišku, kaip viskas siejasi.

Apžvelgsime technologijas, kurios jums gali būti naudingos, jei nuspręsite tapti fullstack web programuotoju. Pradėsime nuo pagrindų ir programavimo kalbų, o paskui aptarsime karkasus (framework’us) ir papildomus įrankius.

Pagrindai

Geriausias būdas padėti tvirtus pagrindus programuotojo karjerai – įvaldyti HTML ir CSS programavimo kalbas, kurios yra daug ko pamatas. HTML yra būtina kiekvienam tinklapiui, kurį kuriate. Su HTML paprasta žymėjimo sintakse, apibūdinate ir struktūrizuojate visą tinklapio turinį. CSS pagalba tinklapiui suteiksite stilių – šriftus, spalvas, išdėstymą.

Kai perprasite HTML, būtinai judėkite prie CSS ir susipažinkite su jos pagrindais. HTML ir CSS pagrindus privalo turėti kiekvienas programuotojas.

 

Programavimo kalbos

JavaScript

JavaScript yra svarbiausias įrankis norint tinklapiui suteikti dinamiškų funkcijų. Ši kalba atitinka ECMAScript  standarto specifikaciją. Pradėti mokytis šią kalbą nuo nulio – svarbus naujas etapas jūsų programuotojo karjeroje.

JavaScript žinios yra būtinos daugeliui frontend karkasų (framework’ų) – Angular, React, Vue.js, taip pat ir backend daliai programuoti – Node.js.

Išmokti JavaScrip pagrindus yra labai lengva. Tiesa, ECMAScript  standarto specifikacija vystosi, todėl pridedama ir vis daugiau sudėtingesnių funkcijų. Pavyzdžiui, pernai atsirado asinchroninės funkcijos, bendroji atmintis.

Jeigu dar tik pradedate mokytis JavaScript programavimo, visos sudėtingesnės šios kalbos koncepcijos gali atrodyti sunkiai įveikiamos. Todėl pirmiausiai turite gerai išmokti pagrindus ir tik tada imtis sudėtingesnių funkcijų.

 

TypeScript

Populiarėjant Angular karkasui (framework’ui), gerokai daugiau dėmesio sulaukė ir TypeScript, su kuria šis karkasas ir sukurtas. Jei planuojate mokytis Angular, jums iš pradžių tikrai pravers pažintis su TypeScript. Ši kalba papildo JavaScript ir jos dažniausiai naudojamos kartu, ypač tuomet, kai reikia sukurti tam tikras funkcijas.

TypeScript turi puikių įrankių, kurie ypač pravers, jei dirbate su kodo redaktoriais, pavyzdžiui, Visual Studio Code. Su jais galėsite atlikti automatinį modulių importavimą.

 

Python

Python kalba yra viena dažniausių, kurios prireikdavo įmonėms pernai, o taip pat ir šiemet. Jeigu į savo tobulėjimo sąrašą dar neįtraukėte punkto apie šios kalbos mokymąsi, dabar pats laikas tai padaryti. Python naudojimo laukas labai platus – galite įterpti komandinės eilutės scenarijų, GUI ir web aplikacijas. Python programavimo kalba šiuo metu vyksta ir moksliniai skaičiavimai.

Jeigu su Python ketinate vystyti interneto svetaines, jums vertėtų pastudijuoti ir karkasus (framework’us) Django bei Flask.

 

Frontend karkasai (Framework’ai)

Karkasai, skirti tiek frontend’ui, tiek backend’ui, gerokai palengvina programavimą ir leidžia dažniausias funkcijas įdiegti greičiau ir paprasčiau. Tačiau būtų gerai, jei prieš pradėdami gilinti žinias apie kurį nors karkasą, pastudijuotumėte ir kalbą, kuria jis sukurtas, pavyzdžiui, JavaScript. Tai jums leis geriau suprasti, kaip veikia karkasas ir kokia jo koncepcija.

Pažvelkime į svarbiausius frontend karkasus.

Angular

Angular karkasas yra skirtas kurti aplikacijas su HTML, JavaScript, TypeScript. Šis karkasas sujungia šablonus, priklausomybių įvedimą, viso proceso metu reikalingus įrankius ir turi integruotas gerąsias problemų sprendimų praktikas. Pernai Angular buvo populiariausias karkasas vieno puslapio web aplikacijoms kurti. Pernai pasirodė du Angular atnaujinimai, atsirado daug naujų funkcijų, todėl Angular tampa vis populiaresnis.

Viena svarbiausių praėjusių metų naujienų yra susijusi su laiko kompiliacija, kuri leidžia kurti greičiau užkraunamas ir lengvesnes web aplikacijas.

Jeigu svarstote, kokio JavaSript karkaso mokytis 2018 metais, rekomenduotina atkreipti dėmesį į Angular. Daug kompanijų naudojasi Angular privalumais, o šio karkaso kūrėjai žada pristatyti daug atnaujinimų ir naujų funkcijų.

React

React galima laikyti JavaScript biblioteka, skirta kurti vartotojų sąsajas. Su React lengvai galite sukurti jas interaktyvias. React gali efektyviai atnaujinti ir surenderinti pasikeitusius duomenis. Apibrėžti vaizdai jūsų kodą paverčia labiau nuspėjamu ir lengviau ištaisomu. Šis karkasas yra paremtas komponentais. Galite įtraukti komponentus, kurie nustato savo būklę, ir jungti juos tam, kad susidarytų kompleksinė vartotojų sąsaja. Komponentų logika yra suprogramuota su JavaSript, o ne paremta šablonais, todėl galite lengvai perduoti duomenis ir apsaugoti juos nuo DOM.

React 16 versija buvo išleista 2017 metų rugsėjį. Joje React komanda perkūrė pagrindinę architektūrą taip, kad naujesnėse versijose būtų galima palaikyti asinchroninį renderinimą. Naują versiją planuojama išleisti šiemet. Ji pagerins sunkių tinklapių greitį ir užkrovimo laiką.

React leidžia kurti tikrai galingas vieno puslapio aplikacijas. Verta šio karkaso išmanymu papildyti savo gebėjimų sąrašą. Jei su React ketinate kurti sudėtingesnius puslapius, jums pravers ir Redux, su kuriuo galėsite lengviau tvarkyti komponentų duomenis.

 

Vue.js

2017-ieji buvo puikūs metai – Vue smarkiai augo. Išmokti Vue yra labai lengva, todėl galite greitai pasiekti gerų rezultatų. Be to, tai yra geriausias pasirinkimas, jei ketinate kurti mažesnius projektus. 2017-aisiais Github’e Vue žvaigždučių padaugėjo nuo 37 tūkst. iki 78 tūkst. Vis daugiau kompanijų naudojasi Vue, o ją naudojančių programuotojų poreikis nuolat auga.

Backend karkasai

Backend karkasą savo projektui galite rinktis iš gausybės. Tačiau žemiau rasite dvi geriausias alternatyvas. Viena skirta JavaScript vartotojams, tai – Node.js, o kita skirta Python vartotojams, tai – Django.

Backend karkasai veikia serveryje ir generuoja HTML, JSON bei kt. jūsų kompiuteriui. Tai priklauso nuo puslapio, kurį lanko vartotojas.

Jeigu programuojate tik frontend dalis, jums nebūtina mokytis backend karkasų. Tačiau jei norite išsamiai suprasti, kaip visos dalys susideda, verta pasidomėti bent jau backend karkasų pagrindais.

Node.js

Node.js leidžia jums kurti JavaScript kodą backend’ui. O kartu naudojant programinę įrangą Express, jis tampa itin galingas. Norint išmokti Node.js iš pradžių vertėtų gerai įvaldyti JavaScript programavimo kalbą. Ji leis greitai perprasti pagrindinius Node aspektus.

Django

Django yra parašytas naudojant Python. Jeigu jums patinka šios kalbos elegancija, pamėgsite ir šį karkasą. Django yra galingas ir gali būti naudojamas daugeliu atvejų. Jeigu Python esate gerai įvaldęs, labai greitai perprasite ir Django.

Įrankiai

Git

Git yra populiariausia versijų valdymo sistema bet kokiam pirminiam kodui. Programuotojai anksčiau ar vėliau susiduria su Git ir GitHub. Kaip versijų valdymo sistemą Git jau naudoja daugelis kompanijų, o daugumą aukščiau paminėtų karkasų ir išplėtimų palaiko GitHub.

Išmokę Git pagrindų, turėsite pilną įgūdžių spektrą.

Webpack

Webpack yra modulių  grupė JavaScript aplikacijoms. Kai Webpack apdoroja jūsų aplikaciją, rekursyviai yra kuriamas ir visus reikalingus modulius turintis priklausomybės grafikas. Tuomet šie modeliai yra suskaidomi į mažesnes grupes arba dažniausiai į vieną, kurią pakrauna naršyklė.

2017 metais pasirodė Webpack 2 ir Webpack 3 versijos, o modulių grupės taip išaugo, kad tapo modulių grupavimo standartu JS pasaulyje.

 

Išvada

Tinklapių vystymo įgūdžiai šiuo metu itin paklausūs. Jeigu jų dar neturite, dabar pats laikas pradėti mokytis. Net jeigu esate patyręs programuotojas, turėtumėte skirti laiko tam, kad susipažintumėte su naujausiomis technologijomis ir karkasais. Šis tekstas jums ne tik pristato mokymosi kelią, bet ir nurodo, kur rasti naudingus šaltinius, kurie mokytis leis pradėti greitai.

Pasidalink

Susisiekite su mumis!