Informatikos studijos – ar tikrai tikiesi to, ką gausi?

Šiais laikais moksleiviai dažnai mano, kad norėdami dirbt technologijų sektoriuje, privalo rinktis informacinių technologijų studijas. Kasmet universitetus ar kolegijas užplūsta būriai norinčiųjų studijuoti informatiką – vis dėlto, studijas baigia tik 30 % studentų.

Ar iš tiesų reikia baigti informacinių technologijų studijas, kad galėtumėte dirbti technologijų sektoriuje? Ne. Be abejo, studijos gali praversti, bet svarbiausia ieškant darbo – jūsų patirtis.

2016 m. JAV Nacionalinės universitetų ir darbdavių asociacijos atliktos apklausos duomenimis, darbdaviai ieško darbuotojų, kurie:

  • Gali imtis lyderiavimo, iniciatyvos ir (arba) moka dirbti komandoje;
  • puikiai bendrauja raštu ir žodžiu;
  • geba išspręsti kilusias problemas;
  • laikosi nepriekaištingos darbo etikos.

Darbdaviams universitetinis išsilavinimas toli gražu nėra svarbiausia. Jei vis dar svarstote, neskubėkite – štai dar kelios priežastys, kodėl derėtų dar kartą viską apgalvoti:

  1. Per plati studijų programa

Daugelyje mokymo įstaigų informacinių technologijų studijų programa – labai plati. Jums gali tekti mokytis ir visiškai su programavimu nesusijusių dalykų: antropologijos, menų, ekonomikos, komunikacijos ir kt. Be abejonės, šias sritis išmanyti naudinga, tačiau tik švaistysite savo laiką ir pinigus, jei būsimame darbe jums tokių žinių neprireiks.

  1. Per mažai praktikos

Nemažai technologijų sektoriaus atstovų atviri: informacinių technologijų studijų absolventai dažnai iškart dirbti negali – studijose daugiau dėmesio skiriama teorijai, o ne praktikai. Likus metams iki studijų pabaigos, dažnas studentas suvokia, kad dar nesuprogramavo nė vienos programos (galbūt tik kokią paprastą Java programą).  Jei mokotės tik programavimo teorijos, vadinasi, mokotės vairuoti neatsisėdę už automobilo vairo: teoriją žinoti puiku, vis dėlto, norint išmokti, praktika būtina. Tikėtina, kad ne visada programuosite teisingai, bet iš klaidų juk mokamasi.

  1. Per lėta pažanga

Dažniausiai informacinių technologijų studijos trunka apie 3-5 metus. Daug greičiau pramokti programavimo galite pradėję mokytis internetu ar užsirašę į intensyvius programavimo kursus.

Mokydamiesi internetu savarankiškai nusistatote mokymosi valandas ir mokotės pagal savo galimybes. Vis dėlto, internetinius programavimo kursus baigia vos 5 % jų dalyvių – kitiems pritrūksta disciplinos. Galite užsirašyti ir į intensyvius 10-12 savaičių programavimo kursus: turėsite praktinių užduočių ir galėsite pasitarti su bendramoksliais ar dėstytojais.

  1. Per mažai darbo rinkai reikalingos patirties

Šiuolaikiniai darbdaviai ir verslininkai ieško ne paprastų, o ypatingas užduotis galinčių atlikti programuotojų. Mobiliojo ryšio plėtra, saugojimo sistemų valdymas, debesų kompiuterija ir paskirstytasis skaičiavimas – tik kelios šiuo metu paklausios technologijų sektoriaus sritys. O informacinių technologijų studijose mokama programavimo pagrindų.

  1. Galite taip ir neišmokti programuoti

„Galite įgyti informacinių technologijų universitetinį išsilavinimą, likti už studijas skolingi bankui, bet taip ir nemokėti programuoti,“ – pastebi internetinių kursų platformos „SkilledUp“ atstovas Jordyn Lee, pridurdamas, kad per savo darbo karjerą yra sutikęs tokių informacinių technologijų absolventų. Neretai studentai sako: „Esu informacinių technologijų studentas, bet po ketverius metus trukusių studijų jaučiu, kad vis dar nemoku programuoti.“

Kaip jau minėta, informacinių technologijų studijų programos koncentruotos į teorines žinias – baigę studijas absolventai išmano duomenų struktūras, žino, kaip geriausia programuoti, rinkti informaciją ir kurti tinklapius, bet nebūtinai žino, kaip praktiškai sukurti mobiliąją programėlę ar kaip pagerinti jau veikiančias programas. Kadangi šiuolaikiniai darbdaviai ieško turinčių patirtį programuotojų, informacinių technologijų absolventai yra priversti kamšyti savo praktinių žinių spragas mokydamiesi savarankiškai ar pasirinkdami įvairius kursus.

„Pasirodo, kad visai nesvarbu, kur išmokote programuoti: svarbiausia – kaip gerai programuojate,“ – yra sakęs buvęs JAV prezidentas Barakas Obama.

  1. Per brangu

Pasak žurnalo „Kur stoti“, 2017 m. informatikos mokslų studijų kaina 2242€ per metus. Internetinių ar intensyvių programavimo kursų kaina – įvairi. CodeAcademy pradedančiųjų kursai kainuoja 489 €, pažengusiųjų – 2500 €. Paskatinti vis plintančio abiturientų susidomėjimo, CodeAcademy siūlo kursą ir jiems – Studijos 101. Programavimas, nuo pagrindų iki gilių žinių pasirinkta programavimo kalba, per pusantrų metų (įskaitant praktiką). Studijų 101 kaina – 5000 €.

Ką rinktis? Trumpas palyginimas. Universitetinės studijos reikalauja daugiau kantrybės, savarankiškų pastangų ir laiko, yra brangios (virš 8 tūkst.€, už visus 4 metus), bet yra galimybė gauti valstybės finansavimą ir studijuoti nemokamai. Studijose daug teorinių žinių, o praktikos – mažai. CodeAcademy Studijos 101 baigiamos greičiau, orientuotos į praktiką, yra intensyvesnės, todėl reikalauja atkaklumo. Taip pat Studijos 101 suteikia žinias, kurios atspindi realius darbdavių reikalavimus, programavimo tendencijas. Nors tai – pigesnis variantas (5 tūkst. €), nevalstybinės studijos negali suteikti valstybės finansavimo. Šią problemą galima spręsti su banko paskola. Įsivertinkite, dėl ko norite mokytis ir jums labiau tinkantis pasirinkimas bus aiškus.

Parengta pagal: https://www.nextacademy.com/blog/dont-take-computer-science/

Pasidalink

Susisiekite su mumis!