IBM apžvelgia JAVA perspektyvas 2018 metais

JAVA, sukurta 1995 metais, išlieka populiariausia programavimo kalba. Ji ypač paklausi kuriant client-server web aplikacijas. Skaičiuojama, kad JAVA naudojančių programuotojų yra apie 9 milijonai, o technologija nuolat vystoma.

Gali būti, kad pasaulyje nėra labiau paplitusio kodo negu JAVA, kurį kaip pagrindinį įmonės „Sun Mycrosystems“ platformos komponentą apie 1990-uosius užrašė, o 1995 metais išplatino dr. James Gosling ir jo komanda.

JAVA yra bendrosios paskirties, objektiškai orientuota programavimo kalba, kurioje objektai realizuojami naudojant klases. Ši programavimo kalba sukurta taip, kad norint ką nors įgyvendinti, būtų kuo mažiau priklausomybių nuo kitų sąsajų. Tikriausiai todėl ji ir išliko svarbi bei naudojama visus 23 metus nuo sukūrimo, nepaisant to, kad IT pasaulyje per šį laiką įvyko daugybė pokyčių bei patobulinimų.

JAVA galima pritaikyti daug kur – ja sukurtų programų yra beveik kiekviename mobiliajame įrenginyje, serveryje, IT sistemoje ar tinkle. JAV aplikacijos paprastai yra kompiliuojamos į baitkodą, kuris gali būti paleidžiamas bet kurioje JAVA mašinoje, nesvarbu, kokia yra kompiuterio architektūra.

Oficialiai JAVA bazė dabar yra įmonėje „Oracle“, kuri įsigijo „Sun“ 2010 metaus, tačiau iš tiesų ši programavimo kalba turi savą atskirą bendruomenę.

Geriausiai JAVA yra apibūdinęs pats jos kūrėjas dr. Gosling. Jis sakė, kad su JAVA kalba viskas veikia taip pat – išmanusis telefonas, kompiuteris ar didelis serveris. JAVA leidžia visiems prietaisams susikalbėti tarpusavyje ir veikti kartu, nesvarbu, koks tai prietaisas, tinklas, aplikacija ar aplikacijų formavimo sąsaja.

Vos atsiradus šiai kalbai programuotojai buvo kviečiami dalyvauti JAVA aplikacijų konkurse. Tai buvo pirmas viešas šios programavimo kalbos paminėjimas ir nuo  to laiko JAVA itin sėkmingai vystėsi.  Atviro kodo bendruomenei JAVA buvo pristatyta 2006-aisiais ir plačiai aprašyta specializuotoje spaudoje. Nenuostabu, kad šios kalbos kūrėjas dabar yra žymus mokslininkas, dirbantis „Amazon“. Jis yra tapęs herojumi milijonams programuotojų.

Šiemet JAVA vis dar yra populiariausia programavimo kalba, ypač kliento-serverio web aplikacijoms kurti. Ją naudoja apie 9 milijonus programuotojų. Šios kalbos sintaksė atsitinka senąsias programavimo kalbas C ir C++, tačiau JAVA naudotis yra paprasčiau.

Nors ir plačiai naudojama, JAVA nestovi vietoje ir tobulėja, atsižvelgdama į rinkos pokyčius. Vienas JAVA ekspertas neseniai netgi pastebėjo, kad, pavyzdžiui, pernai JAVA per kelias savaites atliko daugiau pakeitimų negu per visus 13 gyvavimo metų.

Tad kas šios programavimo kalbos laukia 2018 metais? Naujienų paleidimas pusės metų ciklais. Kaip JAVA programuotojų bendruomenė priims nuolatinius pokyčius? Ar JAVA prisitaikys prie besikeičiančių didelių ir mažų organizacijų poreikių?

Daugiau nei 20 metų su šia kalba dirbantis, nusipelnęs IBM inžinierius ir JAVA kalbos CTO John Duimovich pasidalijo savo įžvalgomis, ko svarbaus laukti iš JAVA 2018 metais.

2018 bus „Elipsės“ metai. Vis svarbesnė taps bendruomenė „Eclipse Foundation“ su savo prižiūrimais projektais „EE4J“ ir „MicroProfile“. Programuotojai turėtų atkreipti dėmesį į šios bendruomenės projektus, susijusius su JAVA, nes juose daugės inovacijų.

Daugės susiliejimų su konteineriais. Siekiant vientiso JAVA aplikacijų konfigūravimo ir valdymo, bus optimizuoti ir vis labiau tarpusavyje susilies konteineriai bei darbinės terpės. Nuoseklus atminties valdymas ir lengvesnė JAVA konstrukcijų ir konteinerių instaliacija užtruks. Todėl per tą laiką programuotojai galės pasverti susiliejusių konteinerių ir darbinių terpių privalumus, kurie iš esmės bus nauja konteinerių forma.

Į populiariausiųjų gretas veršis kalba „Kotlin“. „Kotlin“ kalba yra pasiruošusi tapti pagrindine jėga programavimo pasaulyje. Ji jau paplito tarp kai kurių programuotojų dėl savo glaustos sintaksės ir sąveikos su JAVA. Šiuo metu ši kalba labai aukštu lygiu palaiko Android, todėl tai turėtų padidinti vartotojų skaičių tų, kurie programuoja mobiliesiems. Šiemet ši kalba tarp programuotojų turėtų užsitikrinti tvirtesnę savo poziciją.

Nauja atnaujinimų paleidimo tvarka skatins inovacijas. Programuotojai džiūgauja! JAVA bus atnaujinama nauju pusės metų intervalu, todėl pokyčiai ir naujovės bus dažnesni. Tai skatins nuolat domėtis, kokios naujos JAVA funkcijos atsirado ir kaip jos padeda spręsti bėdas ar įgyvendinti sumanymus. Didelėms organizacijoms svarbesni bus ilgalaikiai atnaujinimai, tačiau dabar jos bent žinos aiškų jų grafiką. Labiau sutelkta taps ir pagalba bendruomenei.

Dideli pokyčiai dėl neserverinių platformų. Pastaruoju metu smarkiai auga neserverinių platformų poreikis. Iš pradžių jos buvo tik vienas iš naudojimo modelių, tačiau dabar jos plečiasi iki kompozicinių srautų sistemų. Ši naujovė plis, nes debesų aplinkos (cloud) programuotojai norės labiau susitelkti į aplikacijų kūrimą ir nesukti galvos dėl serverių. Tai reiškia, kad JAVA darbinės terpės turės būti optimizuotos ir perkurtos taip, kad tiktų beserveriniam startuolių pasauliui.

Parengta pagal eWeek.

Pasidalink

Susisiekite su mumis!