IT sektoriuje sklando daugybę mitų: įsivaizduojama, kad programavimo sritį „užgrobę“ vyrai, o programuotojas prastas, jei nemoka „nulaužti“ socialinių tinklų slaptažodžių. Išmokti programuoti naudinga visiems, bet su programavimu susiję mitai gali kai ką ir atbaidyti. Kokie gi tie mitai ir ar juose yra bent kruopelė tiesos?
1. Jei norite mokytis programuoti, turite puikiai išmanyti matematiką
Dažnas neretai mano, kad programuotojai privalo gerai išmanyti matematiką. Vis dėlto, pradžioje jums užteks ir pradinių matematikos žinių. Net ir matematikos genijai nebūtinai tampa sėkmingais programuotojais. Kalbant techniškai, programavimas – detalių kompiuterio užduočių užrašymas, t.y. tai tarsi užrašyti pyrago receptą, o čia svarbu pasverti tinkamus produktų kiekius, apskaičiuoti kalorijas, pasirinkti reikiamą pyrago formą ir aprašyti recepto seką. Jokios aukštosios matematikos! Programuotojai nerašo matematinių formulių. Kita vertus, esama ir tokių programavimo sričių, kuriose matematikos išmanymas – didelis privalumas, pavyzdžiui, kuriant žaidimus, reikia išmanyti trigonometriją, gebėti išspręsti diferencialines lygtis ir t.t. Tačiau, jei jaučiate, kad jums trūksta matematinių žinių, visada galite lankyti papildomus užsiėmimus, studijuoti matematines knygas ir pan.
2. Programavimas – ne kūrybingiems žmonėms
Programavimas – tam tikra meno rūšis. Rašytojai rašo knygas, o programuotojai kuria svetaines, mobiliąsias programėles, žaidimus. Programuotojai dalinasi savo kūrybinėmis mintimis lygiai taip pat, kaip tapytojai ar kompozitoriai. Programavimas – kūrybinga veikla, plečianti programuotojo įgūdžius bet kurioje srityje.
3. Programuoti nuobodu
Viskas priklauso nuo požiūrio. Savo darbą mylintys programuotojai tikrai nemano, kad programuoti – nuobodu. Žmonės patys sugalvoja, kas jiems įdomu, o kas – nuobodu. Programuotojai dirba visur: nuo žemės ūkio iki karybos. Jūsų programos gali praversti tik siauram ratui specialistų, tačiau gali būti naudingos ir milijoninei žmonių auditorijai: argi tai gali būti nuobodu?
4. Turite žinoti visus algoritmus
Vieni lengvesni, o kiti – sudėtingesni, algoritmai – programavimo ašis. Vis dėlto, mintinai jų mokyis neprivaloma. Visi svarbiausi algoritmai jau veikia, juos, aišku, galima papildyti, tačiau šiuolaikiniai programuotojai vis mažiau dirba prie algoritmų, nors visiškai jų pamiršti taip pat nederėtų.
5. Būtina išmokti programavimo kalbą
Programavimo kalba – taisyklės, kuriomis vadovaudamiesi programuotojai rašo programas. Žinoma, išmanyti programavimo kalbą – naudinga, tačiau programavimo kalba gali būti ir netobula – paprastoms programoms užrašyti užtenka ir paprastos kalbos. Prireikus visuomet galite pagilinti savo žinias, tačiau tai nėra būtina – štai net ir patyrę programuotojai ne visada puikiai išmano programavimo kalbą.
6. Baigiau mokslus, daugiau mokytis nebereikia
Mokomės visą gyvenimą. Jei nustosite mokytis ir tobulinti savo žinias, po kurio laiko prarasite gautus įgūdžius. Todėl teorines žinias privaloma įtvirtinti praktika.
7. Niekada nepasivysiu patyrusių programuotojų
Pradedantieji programuotojai dažnai klausia: kaip pasivyti patyrusius programuotojus? Paprastai – IT sektorius sparčiai plečiasi, tad patyrusių programuotojų įgūdžiai gali greitai tapti atgyvena. Norėdami būti konkurencingais specialistais, turite nuolat mokytis ir tobulėti. Štai kodėl turėdami pagrindinius įgūdžius, jau esate šalia patyrusių programuotojų, o kalbant apie naująsias technologijas, jūs netgi esate aukščiau už patyrusius programuotojus. Dažnai patyrę programuotojai naudojasi vienokiomis ar kitokiomis technikomis tol, kol jos visiškai pasensta, o jei jūs išmoksite kažko visiškai naujo, savo patirties stoką paversite pranašumu.
8. Aš per senas pradėti programuoti
Programavimas neturi amžiaus ribų. Svarbiausia – norėti mokytis ir įgytas žinias pritaikyti praktikoje. Pradėti – niekada nevėlu, o amžius nieko nelemia. Pavyzdžiui, iPhone mobiliąsias programėles kuria ir 82 metų Masako Wakamiya. Ji teigia, kad senatvė – nelengvas etapas, nes sendami netenkame artimųjų, draugų, prastėja sveikata. Kadangi naujų dalykų mokymasis skatina neužsisėdėti, nusprendę išmokti ko nors naujo, pavyzdžiui, užsienio kalbos, groti kokiu nors muzikos instrumentu ar programuoti, senatvę sutiksime lengviau.
9. Programavime nėra vietos moterims
Be abejo, programuotojų vyrų yra daugiau nei programuotojų moterų, tačiau jei moteris nori programuoti, ji turėtų tai ir daryti. Programuotojos moterys dirba taip pat sėkmingai kaip ir programuotojai vyrai, o pirmoji pasaulyje programuoti pradėjo būtent moteris – Ada Lovelace. Vis dėlto, moterys rečiau domisi programavimu dėl socioekonominio spaudimo ir asmeninių įsitikinimų, bet nėra jokių priežasčių, dėl kurių moterys negali būti programuotojomis.
10. Programavimo įgūdžiai reikalingi tik programuotojams
Programavimo įgūdžiai naudingi ne tik programuotojams, bet ir kitiems specialistams: biologams, politikos ekspertams, ekonomistams, fizikams ir t.t. Pramokę programavimo pagrindų, jie gali efektyviau rinkti duomenis ir atlikti kitus darbus.
Kaip matote, jei norite mokytis programavimo, sustabdyti jūsų negali niekas: jei jaučiate bent mažiausią norą, nedvejokite – pradėkite mokytis programuoti.