Nesenai pristatėme naują kursų programą – Front-end programavimo kursai pradedantiesiems. Dažnai iš pradedančiųjų išgirstame klausimą kuo skiriasi front-end ir back-end programavimas. Šios savaitės įraše norime trumpai, paprastai ir aiškiai papasakoti, kuom skiriasi šios sąvokos.
Front-end
Front-end – išorinis programavimas – apima viską, ką vartotojas mato, įskaitant dizainą, jo karpymą ir kai kurias programavimo kalbas. Front-end programuotojo užduotys: analizuoti kodą, dizainą, pašalinti atsiradusias klaidas, užtikrinant sklandžią vartotojo patirtį internetiniame puslapyje. Front-end programavimas gana standartiškas, palyginus su back-end programavimu. Trys pagrindinės kalbos HTML, CSS ir JavaScript. HTML naudojama aprašams, CSS – pristatymui, o JavaScript – realizacijai. Taip pat, kursuose susipažinsite su AngularJS pradmenimis: aplikacijų kūrimu, šablonais, komponentais ir direktyvomis, ciklais ir duomenų filtravimais. Išmoksite kaip reikia karpyti puslapius, kas yra responsive dizainas ir kaip dirbti su fiksuoto pločio ir prisitaikančiu dizainu, Bootstrap sistema.
Back-end
Kas yra back-end? Lietuviškas vertinys – vidinis programavimas. Čia dirbama su serveriais ir kaip, iš esmės, veikia svetainė. Svarbiausia užduotis – svetainės funkcionalumas. Back-end’as susideda iš trijų pagrindinių dalių – serverių, aplikacijos ir duombazės. Back-end programuotojų parašytas kodas naršyklėje pateikia informaciją, laikomą duomenų bazėje. Pagrindiniai dalykai, už kuriuos yra atsakingas back-end programuotojas yra puslapio reagavimas (angl. – responsiveness) ir krovimo greitis. Vidiniam programavimui naudojamos visai kitos kalbos – JAVA, PHP, Ruby on Rails, Python ir kt.