Kinija garsėja interneto cenzūra, bet yra, kas padeda apeiti įstatymus

Kviečiame susipažinti su naujienomis, praėjusią savaitę drebinusiomis technologijų pasaulį. Laidos transliaciją klausyti kviečiame kiekvieną trečiadienį, 7.07 val., per Žinių Radiją.

 

Pradžiai – apie du aktualius K: Kiniją ir Covid-19

Kinija garsėja savo interneto cenzūra – čia neprisijungsite prie Facebook, sunkiai pasitikrinsite paštą Gmaile, ir lengvai prisiminsite, ką reiškia gyventi be Google.Tačiau pasaulinė pandemijos situacija ir noras gauti informaciją, pasirodo, yra stipresni už cenzūrą. Kinai atrado būdą dalintis visa turima informacija apie Covid 19 internete. Tai – programavimui skirta Microsoft korporacijai priklausanti platforma GitHub. GitHub yra didžiausia pasaulyje atvirojo kodo programinės įrangos svetainė, kurioje programuotojai dažniausiai dalinasi ir crowdsource kodais. Tačiau Kinijos vyriausybei uždraudus bet kokios inofrmacijos apie virusą sklaidą, būtent GitHube atsirado užsienio straipsnių, Kinijos gyventojų dienoraščių apie gyvenimą šalyje pandemijos sąlygomis, medicinos išrašų ir kitos įvairios informacijos.Kaip Platformai GitHub pavyksta išsisukti nuo cenzūros? Egzistuoja dvi priežastys. Pirmoji – ji naudoja http protokolą, užšifruojantį visą duomenų srautą. Antroji – GitHub yra vertinga Kinijos technologijų industrijai, nes ja naudojasi daugybė šalies programuotojų. Uždrausti platformą reikštų didelį finansinį praradimą, todėl Kinija ir neskuba to daryti. Ir vis balansuoja ant tos pačios ribos jau dvidešimt metų, bandydama išlaikyti internetą pakankamai laisvą, kad augtų ekonomika, tačiau apribotą tiek, kad nepakenktų politiniam stabilumui.

Šaltinis: https://www.wired.com/story/china-github-free-speech-covid-information/ 

 

Dar viena su pandemija susijusi žinia – išmaniųjų telefonų rinkos nuosmukis ir augantis 5G modelių populiarumas

Jau iki pandemijos išmaniųjų telefonų rinka susidūrė su sunkumais ir vis krintančiais pardavimais, o Covid-19 aplinkybės iššūkių dar pridėjo. Šioje nepavydėtinoje situacijoje išsigelbėjimo šiaudu tampa nauji 5G modeliai, kurių pardavimai stabiliai auga. Čia ir vėl dominuoja Kinija, kuriai šiemet prognozuojama parduoti net 62 procentus 5G modelių. Vien nuo 5G modelių pardavimų visa rinka neatsigaus, tačiau šie skaičiai bent padeda stabdyti nuosmukį ir yra teigiamas ženklas visoje išmaniųjų telefonų industrijoje.

Šaltinis: https://techcrunch.com/2020/09/09/as-the-smartphone-market-declines-5g-models-are-set-to-see-continued-growth-in-2020/

 

Pandemija atskleidė ir kitą dalyką – tai, jog balso asistentai neištobulinti dirbti su vaikais

Pandemija ir karantinas privertė vaikus daugiau laiko leisti prie ekranų, kurie jiems reikalingi nuotoliniam mokymuisi. Tačiu kad ir kokie imlūs technologijoms yra vaikai, naudotis kompiuterio klaviatūra ar naviguoti puslapiuose ir mokymosi platformose jiems gali būti sunku. Į pagalbą čia galėtų ateiti balso asistentai, tokie kaip Alexa ar Siri, tačiau praktika rodo, kad dirbtinis intelektas dar nėra pasiruošęs susitikti su realiais vaikais. Viena iš priežasčių – pernelyg sunkiai nuspėjami vaikų klausimai, o dar didesnis iššūkis balso asistentams yra vaikų kalbos ir balso ypatybės. Vaikai neretai sakinyje praleidžia žodžius, neištaria raidės, dar tik mokosi taisyklingai artikuliuoti, kalba chaotiškai, o svarbiausia – jų balsas ir kalbėsena nuolat keičiasi. Toks kompleksiškumas yra pernelyg sudėtingas balso asistentui, kuris neatpažinti kalbos gali vien pakeitus balso aukštį. Todėl apie balso asistento pagalbą vaikų ugdymo procese šiandien galima diskutuoti nebent teoriniu lygmeniu – panašu, kad technologijos suprasti mūsų mažiausius pradės dar negreit.

Šaltinis: https://techcrunch.com/2020/09/09/voice-assistants-dont-work-for-kids-the-problem-with-speech-recognition-in-the-classroom/

 

Duomenų apsaugos klausimas vis nepaleidžia socialinių tinklų milžino Facebook

Dabar į dėmesio akiratį pakliuvo Facebook naudojamas įrankis duomenų perdavimui, vadinamasis SSC (Standard Contractual Clauses). Jį naudoja daugelis verslų su siekiu perkelti duomenis iš ES į JAV ir dabar viešai abejojama, ar jis yra legalus, kadangi ES duomenų apsaugos įstatymai ir JAV stebėjimo įstatymas (surveillance law?) nesutampa.Tiesą sakant, priekaštai Facebook ne tokie ir nauji. Austras Max Schrems, pagarsėjęs savo kovomis su Facebook dėl įvairių duomenų naudojimų pažeidimų, šį klausimą iškėlė dar 2013 metais. Tačiau iki galo neatsakytas ir neišpręstas jis lieka iki šiol. Max Schrems teigimu, norint užtikrinti duomenų apsaugą, Facebook tektų iš esmės keisti savo sistemą ir perprogramuoti daugelį vietų, ko padaryti kompanija nesiima. Taigi kol kas Duomenų Apsaugos Komisija liepė Facebook suspenduoti informacijos perdavimą iš ES į JAV.

Šaltinis: https://techcrunch.com/2020/09/09/facebook-told-it-may-have-to-suspend-eu-data-transfers-after-schrems-ii-ruling/

 

Elon Musk teigimu, akademiniai rezultatai yra stipriai pervertinami

2014-aisias duotame interviu paklaustas, iš kurio koledžo ar universiteto jis renkasi darbuotojus, Teslos vadovas atsakė, kad apskritai koledžo ar aukštosios mokyklos baigimas neturi reikšmės.“Mokslinis laipsnis gali būti tam tikra nuoroda į žmogaus galimybes, tačiau tai nėra būtinybė. Jei pažiūrėtume į Steve Job, Bill Gates ar Larry Edison – nei vienas jų nebuvo baigęs koledžo”, – sakė Elon Musk. Jis primena, jog ne mažiau svarbūs ar net svarbesni yra įgūdžiai ir gebėjimas juos panaudoti.

Šaltinis: https://www.inc.com/jessica-stillman/why-elon-musk-doesnt-care-about-college-degrees.html

Pasidalink

Susisiekite su mumis!