Renkantis kokias programavimo kalbas mokytis ir galų gale – kokiu specialistu tapti iškyla klausimas ką rinktis: front-end ar back-end programavimą? Apie tai, kokių specialistų šiuo metu trūksta ir kodėl front-end programavimą seka mitas, jog tai nėra rimta, kalbame su informacinių technologijų bendrovės „Search Node“ technikos direktoriumi (CTO) – Ringaudu Kalinausku.
Iš kairės: Ringaudas Kalinauskas (CTO), Antanas Bakšys (CEO), Lukas Mikuckis (Head of Customer Engineering)
Front-end vs back-end programuotojai: kokią specialistų situaciją matote Lietuvoje?
Front-end’as auga visomis prasmėmis. Front-end’o technologijos atveria vis daugiau galimybių, todėl atitinkamai daug dalykų, kurie anksčiau buvo kuriami back-end’e, dabar persikelia į front-end’ą. Dėl to, žinoma, didėja ir front-end specialistų poreikis. Užsienyje viskas keliama į front-end’ą daug sparčiau, Lietuvoje kol kas dar programuojama pasitelkiant back-end’ą. Bet, manau, Lietuvoje front-end specialistų poreikis dar augs.
Kurių specialistų reikia daugiau?
Sunku pasakyti, kurių reikia daugiau: reikia ir vienų, ir kitų. Tik front-end programtuojai turi platesnes darbo galimybes, nes mokėdamas JavaScript ir turėdamas patirties su keliais pagrindiniais framework’ais gali rinktis iš begalės pasiūlymų. Tuo labiau, kad su front-end technologijomis galima ir mobiliąsias aplikacijas kurti. O back-end’as yra labiau susiskaldęs, dauguma specialistų yra tik vienos programavimo kalbos specialistai: Lietuvoje, galima sakyti, dominuoja PHP programavimo kalba, bet daug, ypač technologiškai įdomesnių, projektų renkasi kitas technologijas.
O kokių specialistų reikia Jūsų įmonei?
Mes kuriame paieškos sistemą. Kai viską pradėjome, buvome grynai back-end produktas: klientai gaudavo tik prieigą prie mūsų aplikacijų programavimo sąsajos (API) ir jų programuotojai pakeisdavo turimą paieškos sistemą į mūsų. Vėliau pradėjome klientams siūlyti padaryti jų paieškos front-end’ą – tai tapo svariu pranašumu prieš kai kuriuos konkurentus. Dabar beveik visi nauji klientai renkasi, kad mes darytume tiek front-end’ą, tiek back-end’ą, todėl mums reikia abiejų specialistų.
Kurių specialistų, Jums kaip darbdaviui, rasti yra lengviau? Kodėl?
Sakyčiau, kad vienodai sunku tiek back-end’erių, tiek front-end’erių rasti. Nėra programuotojų, kurie sėdėtų be darbo. Mums Back-end’erių rasti sudėtinga, nes naudojame Lietuvoje nepopuliarias technologijas: Scala, Python, Elasticsearch. Bet, iš kitos pusės, darbus su tokiomis technologijomis mažai kas siūlo, todėl įdomesnės technologijos – mūsų pranašumas. Mums tinkančių front-end’erių yra daugiau, bet ir darbo pasiūlymų jie turi daug daugiau.
Kaip, Jūsų nuomone, susiklostė dabartinis įvaizdis, kad front-end nėra „rimta“?
Manau, kad čia ne dabartinis, o labiau atgyvenęs įvaizdis. Jis atėjo iš seniau: nebuvo technologinių galimybių kažką daugiau nuveikti tik su front-end. Back-end’as į naršyklę atsiųsdavo pilnai sugeneruotą puslapį, o front-end’e vykdavo tik atvaizdavimas, tad front-end’e labiau tekdavo rūpintis ne kodo kokybe, o tuo, kad tas kodas veiktų visose naršyklėse. Šiais laikais front-end’u galima sukurti visą logiką, į back-end’ą kreipiantis tik duomenų paėmimui ir atpažinimui.
Ką rekomenduojate mokytis pradedančiam programuotojui?
Kai kas nors man sako, kad nori kurti tinklapius ir klausia, kokias technologijas mokytis, aš visada rekomenduoju front-end’ą. Mokydamasis front-end gali greičiau gauti rezultatą, turiu omenyje, gražų ir pilnai veikiantį. Vien su front-end’u galima sukurti funkcionuojantį puslapį ar aplikaciją, kai tuo tarpu back-end’e be front-end’o nieko įdomaus nenuveiksi. Be to, front-end’eriams darbo pasiūlymų tikrai netrūksta ir netrūks, nes jų paklausa ateityje tik didės.
Registracija į Front-end pradedančiųjų kursus: https://www.codeacademy.lt/programavimo-kursai/front-end-kursai/