Kelias į programuotojo darbą: 4 metai universitete ar 9 mėnesiai kursuose?

Užuot keturis metus paskyrę universitetinėms studijoms, vis daugiau programuotojo specialybės siekiančių abiturientų renkasi devynių mėnesių kursus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Europos šalyse programuotojai sudaro apie 2,5 – 4 proc. visų dirbančiųjų, jų mėnesinės pajamos gerokai viršija vidutinį atlyginimą ir siekia apie 3 tūkst. eurų Baltijos šalyse. Augant šios profesijos įgijimo paklausai atsiranda vis daugiau skirtingų ją siūlančių įstaigų bei savarankiško mokymosi galimybių, kurias verta apsvarstyti.

Stojančiųjų į programavimo specialybę aukštosiose mokyklose paprastai laukia nelengvas kelias: keturi metai specialybinių ir nespecialybinių dalykų studijų, vėliau – paieškos, kur atlikti praktiką, o po jos – bandymas įsidarbinti. Akademijos „CodeAdacemy“ švietimo projektų vadovė Monika Simaškaitė sako, kad šį kelią galima sutrumpinti – per 9 mėnesius pilnai pasiruošti programuotojo darbui bei nesunkiai jį rasti.

Gebėjimai svarbiau už diplomą

„CodeAdacemy“ siūlomos studijos dažniausiai sulaukia siekiančių persikvalifikuoti žmonių iš įvairių sričių, tačiau dalis studentų yra programuotojo keliu nutarę žengti abiturientai. Jų tikslas yra greitai įgyti užtikrintą finansinę nepriklausomybę, neskiriant daug laiko ir pinigų teoriniams ar su specialybe nesusijusiems dalykams universitete.

 

Pasak M. Simaškaitės, jauni žmonės pastebi, kad informacinių technologijų srityje darbdaviai vis labiau kreipia dėmesį į asmens gebėjimus, patirtį ir vis mažiau vertina turimus mokslinius laipsnius. Todėl alternatyvūs išsilavinimo sprendimai tampa populiaresni.

Į akademiją kreipęsi studentai dažnai kritiškai vertina aukštųjų mokyklų siūlomą turinį, kuris kintančioje programavimo srityje ne visada spėja pasivyti rinkos tendencijas.

„Žaibiškai besikeičiančioje technologijų srityje nėra lengva užtikrinti, kad mokomasis turinys atitiktų dabar ir ateityje reikalingų įgūdžių poreikį. Pavyzdžiui, programavimo kalbos nuolat nyksta ir atsiranda naujų. Todėl mes nuolat atnaujiname ir tobuliname studijas dirbant kartu su lyderiaujančiomis IT įmonėmis partnerėmis,“ – aiškina švietimo projektų vadovė.

Savarankiško mokymosi šaknys karčios, o vaisiai – negarantuoti

Dar viena aukštųjų mokyklų alternatyva – mokymasis savarankiškai. Su šiuolaikinių technologijų teikiamomis galimybėmis informacija yra ranka pasiekiama. Gausi mokomosios medžiagos pasiūla internete įgalina visus norinčius mokytis neišeinant iš namų.

M. Simaškaitės teigimu, programavimo pagrindų galima išmokti ir savarankiškai, tačiau tai yra ne tik daugiau valios pastangų reikalaujantis, bet ir ilgesnis procesas.

„Mokantis kalbų ir renkantis kodo karkasą internete sunku atskirti, kuri informacija yra patikima, o kuri tėra įtaigiai parašyta žmogaus nuomonė. Knygomis vadovautis taip pat rizikinga, nes dėl ilgo leidybos proceso yra dar labiau tikėtina, jog jose pateikta informacija nebėra aktuali,“ – sako akademijos atstovė.

Programavimas – brangi, tačiau atsiperkanti investicija

Programuotojo karjera reikalauja ne tik laiko, bet ir finansinių išlaidų. „Studijos 101“ kainuoja 3500 eurų, tačiau akademija suteikia galimybę atsiskaityti išsimokėtinai. M. Simaškaitė pastebi, kad Lietuvoje vidutinis programuotojų užmokestis yra 1765 eurai per mėnesį atskaičius mokesčius, todėl studijų kaina greitai atsiperka.

Technologijų parke „Vilnius Tech Park“ įsikūrusioje akademijoje per pirmus tris studijų mėnesius įgyjamos įvadinės žinios apie kompiuterius, programavimo bei projektų vystymo pagrindai, susipažįstama su komandinio programavimo tvarka. Per kitus keturis mėnesius mokomasi antrojo lygio programavimo žinių ir siekiama tarptautinio sertifikato vienoje iš siūlomų sričių: JAVA, PHP, Front-end ir tinklapių dizaino. Tuomet atliekama praktika, kurią studentui neradus pačiam, padeda rasti pati akademija.

Baigus studijas ne tik išduodamas sertifikatas, bet ir padedama įsidarbinti. 2018 metų duomenimis, 80 procentų „CodeAcademy“ studentų, baigusių bent šešis mėnesius trunkančias programas, sėkmingai dirba pagal specialybę įmonėse „Tesonet“, „Danske Bank“, „Paysera“, „Telia“, „Macaw“, „Bazaarvoice“, „Mediapark“, „TransferGo“, „Skycop“ ir kitose.

Pasidalink

Susisiekite su mumis!