„Walmart“, „Ikea“ ir „Amazon“ turi problemų dėl taršaus prekių gabenimo

Nepaisant įsipareigojimų įgyvendinti ekologiškus sprendimus, tokių prekybos gigančių kaip „Amazon“ ar „Ikea“ prekių gabenimo procesas išlieka pakankamai taršus. Kaip rodo naujas tyrimas, 2019-aisiais 15 analizuotų kompanijų sukurta klimato tarša prilygo pusantro milijono JAV namų per metus sugeneruojamai taršai.

Tyrime apžvelgta, kokią oro taršą sukelia ir kiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų išskiria krovinių gabenimas laivais visame pasaulyje. Didžiausių teršėjų sąrašo viršūnėje atsidūrė „Walmart“. Toliau seka „Ashley Furniture“, „Target“, „Dole“ ir „Home Depot“. „Ikea“ atsidūrė septintoje, „Amazon“ – aštuntoje, o „Samsung“ – devintoje vietoje. 

Ekspertai jau seniai įspėja, kad dėl trijų procentų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų išmetimo kaltas prekių gabenimas vandens keliais. Visgi iki šiol už šią taršą atsakingos prekybos kompanijos reguliavimo dažniausiai išvengdavo. Tačiau dabar, turėdami konkrečios informacijos apie sukeliamą taršą, vartotojai gali reikalauti konkrečių kovos su klimato kaita veiksmų.

Tyrimą atlikusios nevyriausybinės organizacijos „Pacific Environment“ ir „Stand.earth“ pirmiausia nustatė didžiausias pagal apimtį JAV importuotojas. Tada, pasitelkiant prieigą prie jūrų importo duomenų bazių turinčią organizaciją, buvo palyginti viešai pateikiami ir pačių kompanijų turimi duomenys. Atskiri kompanijų gabenimai buvo susieti su konkrečiais laivais. Remiantis laivų kelionėmis, buvo galima apskaičiuoti degalų suvartojimą ir išmetamų emisijų kiekį.

Tyrėjams nepavyko patikrinti franšizių ir skirtingų pavadinimų dukterinių kompanijų krovininių kelionių. Be to, į tyrimą neįtrauktos atgalinės kelionės iškrovus prekes ir pakrančių tarša. Dėl šios priežasties reali prekių gabenimo sukeliama tarša gali būti žymiai didesnė. 

Tyrimas apsiribojo Jungtinių Valstijų importu. Kadangi tiekimo grandinės gali apimti ne vieną kompaniją ir driektis per kelias valstybes, prekių gabenimo emisijas priskirti konkrečiai šaliai keblu. O kai neaišku, kas turėtų būti atsakingas, taršos reguliavimas tampa dar sudėtingesnis. 

Šis tyrimas aiškiai parodė, kad, nepaisant skambių įsipareigojimų kovoti su klimato kaita, tokios kompanijos kaip „Ikea“ ar „Amazon“ vis dar smarkiai skriaudžia mūsų planetą.

Viena didžiausių krovininių laivų bėdų yra ta, kad jie nelaikomi reikšmingu taršos šaltiniu. Tačiau akivaizdu, jog nesuvaldžius laivų keliamos taršos vargiai pavyks išspręsti klimato kaitos problemą.

Šaltinis: TheVerge.com

Pasidalink

Susisiekite su mumis!