Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija (IPCC) paskelbė ilgai lauktą ataskaitą. Ji pasaulio lyderiams suteikia tikslią informaciją apie klimato kaitos ypatumus.
Deja, gerų žinių beveik keturiuose tūkstančiuose ataskaitos puslapių įžvelgti sunku. Visgi laiko išvengti didžiausios žalos dar turime. Štai šešios svarbiausios ataskaitos įžvalgos, į kurias būtina atsižvelgti.
1. Planeta šyla dėl žmogaus veiklos. Pagaliau paskelbta be užuolankų: už atmosferos, žemių ir vandenynų atšilimą atsakingi žmonės.
Per praėjusį dešimtmetį Žemės paviršiaus temperatūra buvo 1,09 laipsnio aukštesnė nei 1850–1900 metų laikotarpiu. Iš šio skaičiaus 1,07 laipsnio nulėmė su žmogaus veikla susijusios šiltnamio efektą sukeliančios dujos. Kitaip tariant, beveik visa atsakomybė tenka žmonėms.
Žmogaus veikla taip pat paveikė kritulių kiekį ir intensyvumą.
2. CO2 lygis auga sparčiau nei bet kada per pastaruosius du milijonus metų. Maždaug 85 proc. CO2 emisijų atsiranda deginant iškastinį kurą.
3. Dažnėja orų kraštutinumai. Karščio bangos, sausros, smarkios liūtys ar gaisrai nuo 1950-ųjų tapo dažnesni ir intensyvesni. Be žmogaus įtakos tokia tendencija būtų menkai tikėtina.
4. Vandenynai tampa karštesni ir rūgštesni. Per pastaruosius15 metų vandenynai ypač sparčiai šyla, juose daugėja karščio bangų, pražudančių jūrų augaliją ir gyvūniją. Dėl tirpstančių ledynų bauginančiai greitai kyla jūrų lygis.
5. Daugelis pokyčių – negrįžtami. Net jei klimatas stabilizuotųsi, dalies Žemei padarytos žalos nepavyktų atitaisyti per šimtmečius ar net tūkstantmečius.
6. Kad išvengtume blogiausio scenarijaus, privalu veikti. Pasaulinis atšilimas per šį šimtmetį neviršys 2 laipsnių tik tuo atveju, jei CO2 emisijos apie 2050 metus beveik prilygs nuliui, o kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas pavyks smarkiai apriboti. Tik tokiu atveju pavyks stabilizuoti klimatą.
Tad nors išvados kelią nerimą, išeitis visgi yra – žmonija privalo veikti.
Šaltinis: Ideas.Ted.com