Savivaldžiai automobiliai – lėtai mirštanti svajonė

Seniau prognozuota, kad visiškai autonominiai automobiliai masiškai užplūs pasaulio gatves dar iki 2018-ųjų. Kai taip nenutiko, prognozė nusikėlė į 2020-ųjų pabaigą. Na, o dabar ir vėl girdisi kalbų, jog tai jau visai ne už kalnų.

Visgi ekspertų požiūris dabar gerokai labiau pragmatiškas. Daugelis informatikos ekspertų neabejoja, kad visiškai savivaldžių automobilių reikės palūkėti dar bent dešimtmetį. O kai kuriems atrodo, jog tokių automobilių apskritai nesulauksime.

Bėda ta, kad savivaldžių automobilių technologija yra išties galingas iššūkis. Nepaisant Elono Musko pareiškimų, jog „Tesla“ „Full Self Driving“ sistemos dėka kompanijos automobiliai netrukus taps visiškai autonominiai, nėra jokių ženklų, kad „Tesla“ prie šio tikslo priartėjo labiau nei kiti gamintojai.

Tad kodėl prognozės taip prašauna pro šalį?

2014-aisiais išpopuliarėjo gilusis mokymasis. Generatyvinių priešiškų tinklų (GAN) kūrimas ir apibrėžimas paskatino mintis, kad beveik bet koks autonomijos pasiekimas gali būti įgyvendintas panaudojant algoritmus ir neuroninius tinklus. Giliojo mokymosi populiarumas buvo tarsi banga, ant savo keteros iškėlusi dirbtinio intelekto tyrimų sritį ir „Google“, „Amazon“ bei „Microsoft“ pavertusi vadinamosiomis „AI-first“ kompanijomis.

Tačiau šie laimėjimai nevirto prognozuotais technologijų stebuklais. Šiandien puikiai veikiantis dirbtinis intelektas beveik išskirtinai yra labai siauras. Tai reiškia, kad jis gali atlikti tik labai konkrečią užduotį ir nieko daugiau. Norint įgyvendinti viską, ką daro vairuojantis žmogus, tektų sukurti arba šimtus tarpusavyje susietų siaurų dirbtinio intelekto sistemų, arba bendrąjį dirbtinį intelektą.

Vadinamojo bendrojo dirbtinio intelekto atsiradimas ir plėtojimas veikiausiai būtų pagrindinis visiškai savivaldžių automobilių gamybos katalizatorius. Tačiau kol kas tai išlieka tolimos ateities technologija.

Todėl artimiausiu metu jokio proveržio tikėtis neverta. Rytdienos automobiliai neabejotinai bus saugesni ir pažangesni nei šiandieniniai. Bet jie tikrai nebus visiškai autonominiai.

Žinoma, tai nereiškia, kad visiškai savivaldžiai automobiliai yra absoliučiai neįmanomas dalykas. Bet jų sukūrimui nepakaks vien sumanių algoritmų ir kompiuterinės vizijos. 

Ekspertų teigimu, tam prireiks kitokio pobūdžio dirbtinio intelekto, kitokio požiūrio ir milžiniškų infrastruktūros pastangų.

Šaltinis: TheNextWeb.com

Pasidalink

Susisiekite su mumis!