Piktavališki Rusijos komikų pokštai: gilioji klastotė ar paprasčiausias grimas?

Neseniai plačiai nuskambėjo apgavystės atvejis. Įkalinto Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno bendražygiu Leonidu Volkovu apsimetęs asmuo dalyvavo nuotoliniuose susitikimuose su Baltijos šalių ir Ukrainos politikais. Šie aiškina tapę giliosios klastotės (angl. deepfake) technologiją pasitelkusios Rusijos dezinformacijos kampanijos aukomis.

Tačiau su portalo „The Verge“ žurnalistais kalbėję apsimetėliai tvirtino, jog apgavystei pakako tradicinių efektų – grimo ir tinkamai parinkto kameros kampo.

Rusijos humoristai Vladimiras Kuznecovas ir Aleksejus Stoliarovas pasakojo prisivilioję politikus pokalbiams skambindami ir siuntinėdami laiškus iš netikrų adresų, pasitelkę tikrą L. Volkovo nuotrauką.

Pokštininkais save vadinantis duetas jau yra apmovęs ne vieną Vakarų politiką ir įžymybę. Į jų pinkles pakliuvo tokie asmenys kaip Justinas Trudeau, Eltonas Johnas, Bernie Sandersas ar Borisas Johnsonas.

Leksusu ir Vovanu dažnai prisistatantys humoristai neigia bet kokius oficialius ryšius su Kremliumi. Visgi jų veikla yra naudinga Kremliui ir remiama Rusijos vadovybės. Komikai patys pripažino, kad Vladimiras Putinas jų pokštų taikiniu netaptų.

Humoristai vengia savo išdaigomis kelti neramumus gimtojoje šalyje. Tačiau to daryti svetur jie nesivaržo. Jiedu aiškina apsimetę L. Volkovu pirmiausia dėl A. Navalno populiarumo ir jo situacijos aktualumo. Be to, komikas A. Stoliarovas vizualiai yra panašus į A. Navalno bendražygį L. Volkovą. Pastarasis su Vakarų politikais intensyviai nebendravo, tad nedaugelis žino, kaip jis iš tiesų atrodo. Žinoma, siekis pajuokti prieš V. Putiną nukreiptas jėgas taip pat buvo nemenka motyvacija.

Komikų žingsnis iš ankstesnių išsiskiria sąsajomis su giliosiomis klastotėmis. Ekspertai jau seniai įspėja, kad dėl giliųjų klastočių kokybės ir prieinamumo visuomenė nebepajėgs atskirti realybės nuo fikcijos. Niūri prognozė kol kas nepasitvirtino. Tačiau giliosios klastotės vis dažniau siejamos su politiniais incidentais.

Šiuo atveju apie giliosios klastotės panaudojimą pirmiausia užsiminė pats L. Volkovas. Vėliau Baltijos šalių politikai įspėjo apie giliosios klastotės technologijos keliamą grėsmę. Jie teigė, kad humoristų pokštas buvo į Kremliaus kritikus nukreiptas puolimas.

Neaišku, kas paskatino politikus galvoti, jog rusų komikai pasitelkė giliąją klastotę. Galbūt tai buvo nesusipratimas. O gal paprasčiausiai ne taip nesmagu būti apgautam sudėtingos dirbtinio intelekto klastotės, o ne klasikinius būdus pasitelkusio provokatorių dueto. 

Visgi incidentas pademonstravo, kad giliųjų klastočių baimė dezinformacijai daro ne menkesnę įtaką nei pati technologija.

Šaltinis: TheVerge.com

Pasidalink

Susisiekite su mumis!