Galiausiai nutiko tai, dėl ko jau seniai įspėjo mokslininkai, žurnalistai ir netgi valdžios atstovai. Jautrūs išmaniojo telefono progamėlės duomenys buvo panaudoti konkretaus asmens sekimui ir viešam jo užsipuolimui.
Konkretus atvejis buvo toks: katalikiškas leidinys „The Pillar“ pasinaudojo su tarp homoseksualių vyrų populiaria pažinčių programėle „Grindr“ susietais buvimo vietos duomenimis ir atsekė asmens veiklą. Be jo paties sutikimo buvo paviešinta, kad dvasininkas – Jungtinių Valstijų vyskupų konferencijos generalinis sekretorius Jeffrey Burrillas – tikėtina, yra gėjus. Šis atskleidimas paskatino jį pasitraukti iš užimamų pareigų.
„The Pillar“ tikina, jog buvimo vietos duomenys yra „komerciškai prieinami programėlės duomenų įrašai“, kuriuos leidinys gavo iš „duomenų tiekėjo“.
Šis atvejis akivaizdžiai demonstruoja, kad buvimo vietos duomenų suteikiama galia dabar gali pasinaudoti ne tik korporacijos ar žvalgybos tarnybos, bet ir iš esmės bet kuris įpykęs ir pavojingas asmuo. Norint išsiaiškinti, kuris telefonas iš neva anoniminio duomenų rinkinio priklauso taikiniui, ir panaudoti šią informaciją piktavališkiems tikslams, tereikia tik šiek tiek pastangų ir pinigų.
Apie tai, kad iš amerikiečių telefonų kompanijų surenkami duomenys gali būti panaudoti jų sekimui ir itin asmeniškų detalių atskleidimui, ekspertai įspėjo jau seniai.
Regis, jie buvo teisūs: būtent tą padarė „The Pillar“. Duomenys neapėmė kiekvieno telefono vartotojo pavardės. Tačiau „The Pillar“ ir leidiniui pagelbėjusi kompanija galėjo nustatyti, kuris įrenginys priklauso J. Burillui stebėdama JAV vyskupų konferencijos būstinėje ir jo bute bei artimųjų vasarnamyje užfiksuotą telefoną.
Pats „Grindr“ aiškina, kad nėra jokių įrodymų, patvirtinančių su programėle susijusį netinkamą duomenų rinkimą ar panaudojimą – toks dalykas būtų menkai tikėtinas ir vargiai techniškai įmanomas.
Suku pasakyti, ką „Grindr“ laiko „vargiai techniškai įmanomu“ dalyku. Sausį Norvegijos duomenų apsaugos tarnyba „Grindr“ skyrė dešimties milijonų eurų dydžio baudą už duomenų, įskaitant ir tikslius buvimo vietos duomenis, perdavimą trečiosioms šalims.
Duomenų analizės ekspertas Zachas Edwardsas pažymi, kad „Grindr“ vartotojų duomenis visados tvarkė atmestinai ir dalijosi jais su gausybe duomenų prekeivių.
Z. Edwardsas apibendrina, kad iš esmės bet kas, turintis išmanųjį telefoną ir įdiegęs programėles su reklamomis, rizikuoja, jog jo duomenys pasipelnyti siekiančių kompanijų rankose nebebus anoniminiai ir saugūs.
Šaltinis: Vice.com