Internete mūsų kasdien tyko sąmokslo teorijos ir dezinformacija. Visgi į šias žabangas įkliūva ne visi. Manoma, kad geriausias priešnuodis yra žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumas, faktų tikrinimas ir kritinio mąstymo įgūdžiai. Visgi naujausi tyrimai rodo, jog pažeidžiamumas dezinformacijai gali būti smarkiai nulemtas emocinės ir psichologinės sveikatos būklės.
Sąmokslo teorijos siejamos su nerimu, socialine izoliacija, neigiamomis emocijomis, nežinomybės jausmu ir depresija. Todėl jos lengviau pasiekia neįgyvendintų psichologinių poreikių turinčių žmonių protus. Jie trokšta konkrečių žinių ir saugumo. Sąmokslo teorijos suteikia nežinomybės paaiškinimo iliuziją ir tokiu būdu atneša trumpalaikį palengvėjimą.
Pandemijos sukelti vargai, įskaitant netikrumą, nerimą, baimę ir izoliaciją, neabejotinai paskatino giliau pasinerti į melagingas idėjas, siūlančias savotišką tikrumo atgaivą.
Mokslininkai pastebėjo, kad kuo negatyviau žmonės vertina save ir kitus, tuo labiau jie linkę tikėti sąmokslo teorijomis apie pandemiją. O štai teigiamas požiūris suteikia tam tikrą atsparumą net ir išgyvenant sudėtingus laikus.
Politinės psichologijos ekspertės Joanne Miller manymu, tokios priemonės kaip faktų tikrinimas yra svarbios, tačiau remiantis vien jomis neatsižvelgiama į motyvus, skatinančius žmones įklimpti į sąmokslo teorijų ir dezinformacijos liūną.
Jai pritaria kita šios srities ekspertė Whitney Phillips, neabejojanti, kad sąmokslo teorijos ir melagienos internete yra ne tik informacinė, bet ir sveikatingumo problema. Todėl sprendimai turi apimti tiek žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumo ir kritinio mąstymo skatinimą, tiek dėmesį psichikos sveikatai.
J. Miller siūlo pradėti jau nuo mažumės, mokyklose mokant vaikus atpažinti ir valdyti savo emocijas, spręsti problemas bei palaikyti teigiamą santykį su aplinkiniais. Šiuos įgūdžius psichologai turi diegti ir suaugusiems pacientams. Žinoma, ne mažiau svarbus kokybiškos pagalbos prieinamumas susidūrus su psichikos sveikatos problemomis.
Tampa akivaizdu, kad nebandant įsigilinti į sąmokslo teorijomis susiviliojančių žmonių psichinės sveikatos poreikius didelės pažangos kovojant su dezinformacija tikėtis nevertėtų.
Šaltinis: Mashable.com