Raudonojoje planetoje gegužės 15 d. rytą Pekino laiku sėkmingai nusileido pirmasis Kinijos marsaeigis. Šešiaratis robotas „Zhurong“ nutupdytas šiauriniame Marso pusrutulyje esančioje Utopijos lavos lygumoje.
Aparatą „Zhurong“, kurio pavadinimas reiškia „Ugnies dievas“, gabeno Marso zondas „Tianwen-1“. Į orbitą aplink Marsą aparatas įskriejo vasarį. Zondas kurį laiką tyrinėjo Utopijos lavos lygumą ir fiksavo didelės raiškos vaizdus, siekdamas nustatyti saugiausią vietą nusileidimui. Tokiu būdu bandoma išsirinkti paviršiaus plotą, kuriame nebūtų kraterių ir didžiulių uolienų nuolaužų.
Atsižvelgiant į užduoties sudėtingumą, sėkmingą nusileidimą galima vertinti kaip reikšmingą pasiekimą. Iki šiol nusileidimo Marse operaciją įgyvendinti pavyko tik Jungtinėms Valstijoms. Kitų tą mėginusių padaryti šalių aparatai arba sudužo, arba prarado ryšį vos pasiekę planetos paviršių.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pažymėjo, kad šis pasiekimas iškėlė šalį į pažangiausių planetos tyrėjų gretas.
Į Kinijos sėkmę greitai sureagavo vyriausiasis NASA mokslininkas Thomas Zurbuchenas. Jis pabrėžė drauge su tarptautine mokslo bendruomene besiviliantis, kad ši misija prisidės prie žmonijos supratimo apie Raudonąją planetą išplėtimo.
Nusileidimas Marse yra milžiniškas iššūkis. Visgi Kinijai pakako pasitikėjimo savimi ir pastarųjų kosmoso tyrinėjimų patirties jam ryžtis. Mėnulio paviršių jau tyrinėjo Kinijos mėnuleigis, Kinijai pavyko į Žemę pargabenti Mėnulio grunto mėginių. O visai neseniai Kinija į kosmosą paleido pirmąjį savo naujos kosminės stoties modulį.
Dabar mokslininkai planuoja, kad „Zhurong“ mažiausiai 90 Marso dienų tyrinės planetos paviršių. Marso diena trunka 24 valandas ir 39 minutes.
Robotas „Zhurong“ savo išvaizda primena šio amžiaus pradžios NASA aparatus „Spirit“ ir „Opportunity“. Jis sveria apie 240 kilogramų ir yra varomas saulės energija. Kaip ir amerikiečių marsaeigiai, „Zhurong“ turi lazerinį uolienoms tyrinėti skirtą įtaisą, taip pat požeminio ledo paieškoms skirtą radarą.
Didžiulė Utopijos lavos lyguma susiformavo po smūgio ankstyvame Marso gyvavimo etape. Kai kurie įrodymai patvirtina, kad kažkada seniai čia tyvuliavo vandenynas. Manoma, jog lygumos gilumoje yra gausybė ledo.
Kinijos politinius ir karinius aspektus tyrinėjantis Vašingtono ekspertų grupės „The Heritage Foundation“ mokslininkas Deanas Chengas neabejoja, kad Kinijos sėkmė bus didžiulis stimulas šaliai. Kosmoso pasiekimai neatsiejami nuo karinės srities. Mokslininkas pažymi, kad šie pasiekimai taip pat turi svarbią įtaką Kinijos diplomatijai ir technologijoms. Be to, tai sutvirtina valdžios pozicijas.
Jungtinės Valstijos savo naujausią marsaeigį „Perseverance“ Raudonojoje planetoje nutupdė vasarį. Europos atstovai, du kartus nesėkmingai jau bandę įgyvendinti tokią misiją, marsaeigį nutupdyti mėgins kitąmet.
Šaltinis: BBC.com