Karjeros laiptų idėja tampa atgyvena

Karjeros laiptų sąvoka pažįstama ir aiškiai suprantama daugeliui. Šie laiptai yra tiesūs ir nuspėjami – iš anksto žinoma, ko galima tikėtis. Visgi pastaruoju metu tokia samprata ima nykti.

Šiandien karjera pirmiausia siejama su pokyčiais ir tam tikra neaiškumo būsena. Hierarchija organizacijose tampa vis horizontalesnė. Todėl karjeros laiptų samprata nebėra nei aktuali, nei motyvuojanti.

Karjera tampa neapibrėžtu ir painiu dalyku. Mes labiau nei bet kada anksčiau keičiame vaidmenis, veiklas ir darbo sritis. Kinta ir mūsų darbo pobūdis. Nieko nebestebina vis gausėjančios laisvai samdomų darbuotojų gretos. Sugrįžimas pas ankstesnį darbdavį nebelaikomas žingsniu atgal. 

Pirmą kartą istorijoje darbas tapo reikšminga mūsų tapatybės dalimi. Darbe praleidžiame daug laiko. Todėl norime būti tikri, kad jis praleidžiamas kokybiškai.

Ypatingą reikšmę įgyja naudojimasis galimybėmis ir mokymasis visą gyvenimą. Karjeros samprata darosi suasmeninta. Motyvacija ir sėkmė darbe gali būti suvokiama visiškai skirtingai. 

Vadovaujantis karjeros laiptų supratimu, galimybių nukrypti nuo normos nebūdavo daug. Kvaršinti galvos dėl asmeninio tobulėjimo dažnai irgi netekdavo.

Tačiau šiandien atsakomybę dėl karjeros kelio prisiimti reikia patiems darbuotojams. Visgi tai nenuima atsakomybės nuo organizacijų ir vadovų pečių. Tiesiog lyderių vaidmuo pakito. Jie ne nurodinėja, o moko ir palaiko. Suprantama, konkurencinį pranašumą įgis darbuotojų tobulėjimui pirmenybę teikiančios organizacijos. Būtent joms pavyks pritraukti ryškiausius rinkos talentus.

Panašu, kad šioje srityje dar stinga vertingo praktinio mokymosi, kurio tikslas – esminiai elgesio pokyčiai. Akademinius tyrimus sunku pritaikyti, iš o motyvacinės savipagalbos medžiagos naudos maža. Be to, patys darbuotojai neretai vengia skirti pakankamai dėmesio savęs tobulinimui ir savirefleksijai. Tą lemia ne tik galima atskaitomybės stoka, bet ir paprasčiausias laiko trūkumas.

Reaguodama į šias problemas, karjeros vystymo kompanijos „Amazing If“ įkūrėja Sarah Ellis nutarė drauge su kompanijomis ir atskirais darbuotojais išbandyti įvairius sąmoningumo skatinimo būdus bei įrankius. Dėmesys skirtas penkioms sritims: stiprybėms, vertybėms (tam, kas motyvuoja), pasitikėjimui savimi, tinklų kūrimui (tarpusavio pagalbai) ir ateities galimybėms.

Pirmas dalykas, kurį jie pastebėjo, buvo tas, kad džiaugsmą darbe patiria nevengiantys į darbo procesą kasdien įpinti mokymosi ir savirefleksijos. Tokie žmonės prisiima atsakomybę už savo karjeros raidą. O šį procesą skatinančios ir remiančios organizacijos yra darbo rinkos nugalėtojos.

Šaltinis: JerichoChambers.com

Pasidalink

Susisiekite su mumis!





    Slapukų nustatymai

    Šioje svetainėje naudojame įvairius slapukus. Paspausdami „Patvirtinti visus“, jūs sutinkate, kad būtų naudojami visi slapukai (įskaitant slapukus statistiniams, analitiniams, funkciniams ir rinkodaros tikslams). Jūsų pasirinkimus įsiminsime ateities apsilankymams. Daugiau informacijos privatumo politikoje.