Nandar iš Mianmaro – viena iš jaunųjų aktyvistų, įstengusių protestavimą perkelti į virtualią erdvę. 2021-aisiais tokie dalykai – jokia naujiena. Regis, pasaulis apimtas įtampos, tvyrančios tarp valstybės, interneto ir aktyvistų.
Spėliojama, kad lemtingas karantino, interneto atjungimų, už demokratiją kovojančių protestų, socialinių tinklų populiarumo ir atstumo laikymosi derinys paspartino gyvų protestų nunykimą. Tačiau kyla klausimas, ar skaitmeninis protestas yra tinkamesnė kovos už teises ir laisves forma? Galiausiai, ar jis saugesnis?
Kinijoje gyvi protestai yra itin pavojingi, tad dar iki pandemijos jie ėmė darytis virtualūs. Kinijos aktyvistams puikiai pažįstami ir propagandiniai interneto karai su Komunistų partija.
Netikėta skaitmeninių protestų erdve Honkonge tapo „Nintendo Switch“ kompiuterinis žaidimas „Animal Crossing: New Horizons“. Žaidimo prieglobstyje cenzorių nebestebimi aktyvistai, dėl didelio pavojaus nesusitinkantys gyvai, galėjo laisvai bendrauti tarpusavyje.
Karantinai ne tik atvėrė aktyvistų grupėms strategijas, į kurias jie anksčiau galėdavo neatkreipti dėmesio, bet ir pavertė protestavimą lengvesniu ir patrauklesniu jaunimui.
Tačiau panašu, kad kitas reikšmingas ir, ko gero, gerai mums pažįstamas atvejis yra kiek kitoks. Baltarusijos aktyvistas Ramanas Pratasevičius svarstė, kad būtų klaidinga internetinį pandemijos laikotarpio aktyvizmą vertinti tik kaip jaunimo judėjimą.
Baltarusijoje priverstinai nutupdžius lėktuvą suimtas R. Pratasevičius iki 2020-ųjų lapkričio buvo nepriklausomo Baltarusijos žiniasklaidos tinklo NEXTA vyriausiasis redaktorius. NEXTA kanalas „Telegram“ didžiausių šalies istorijoje protestų sūkuryje tapo pagrindiniu dalijimosi informacija šaltiniu. NEXTA renka informaciją iš vidaus šaltinių bei protestuotojų ir ją pateikia. Protestų piko metu per minutę buvo gaunama maždaug tūkstantis žinučių, nuotraukų ir vaizdo įrašų.
Įdomu tai, kad praėjusiais metais į šį procesą įsitraukė ir daugybė senjorų. Visiems buvo aišku, jog realias naujienas rasi tik NEXTA, ypač kai internetas buvo visiškai atjungtas. Dabar Baltarusijoje nieko nebestebina septyniasdešimtmetis, per VPN besinaudojantis „Telegram“.
NEXTA 2020-aisiais atspindėjo akivaizdų pokytį – iš apačios kylančią naujienų kultūrą. Pasak R. Pratasevičiaus, tai reiškė naują demokratijos sklaidos per socialinius tinklus erą. Baltarusijos atvejis pademonstravo, kad netgi autokratinis režimas negali sukontroliuoti ir nuslopinti interneto ir jį pasitelkusių protestuotojų.
Dabartiniai protestai skaitmeninėje erdvėje iš esmės yra tik pradžia to, kaip sienų ir leidimų apribojimų neturintys šifruoti komunikacijų tinklai galėtų pasitarnauti griaunant represinius režimus. Pandemijos nulemti suvaržymai švelnėja ir pamažu traukiasi, bet jų poveikis demokratijai išlieka. Ateities kartos, fizinį aktyvizmą ir toliau keisiančios virtualiu, neabejotinai bus pranašesnės. Protestų kultūra nebebus tokia, kaip buvusi, o skaitmeniniai protestai, panašu, įtrauks ne tik jaunimą.
Šaltinis: DazedDigital.com