„Brexit“ Lietuvai atneša naujų galimybių
„Brexit“ gali atnešti ne tik galvos skausmą, bet ir naujų galimybių. Tą jau suprato Lietuva. Siekdamos išvengti „Brexit“ nulemtų nepatogumų, Jungtinės Karalystės kompanijos atkreipė dėmesį į mūsų šalį.
Jungtinės Karalystės „FinTech“ sektoriaus kompanijos Lietuvą laiko „išsigelbėjimu nuo „Brexit“. Dar pereinamuoju „Brexit“ laikotarpiu „FinTech“ kompanijos ėmė ieškoti alternatyvų Europos Sąjungoje. Vienu pirmųjų pasirinkimų tapo Lietuva. Dabar, Jungtinei Karalystei galiausiai palikus ES, Lietuva joms užtikrina galimybę tęsti savo veiklą šiame bloke.
Tarp pirmųjų, pasinaudojusių šia galimybe, buvo Londone įsikūręs bankas „Revolut“. Tai įvyko netrukus po 2016-ųjų referendumo dėl „Brexit“ rezultatų paskelbimo.
Lietuva kompanijas vilioja „FinTech“ draugiška verslo aplinka. Vienas jos aspektų – itin greitas licencijų išdavimo procesas. Jis gali trukti vos tris mėnesius. Tai yra gerokai trumpesnis laikotarpis nei kitose ES šalyse.
Tiesa, kai kurios finansų kompanijos jau svarsto pasielgti priešingai ir įkurti būstinę Jungtinėje Karalystėje. Pusantro tūkstančio Europos finansų srities kompanijų kreipėsi dėl galimybės vykdyti veiklą Didžiojoje Britanijoje po „Brexit“. Iš jų maždaug tūkstantis iki „Brexit“ fizinių operacijų šalyje nevykdė.
Labiausiai ši galimybė domina Vokietijos, Prancūzijos ir Airijos kompanijas. Turint omenyje tvirtas ekonomines sąsajas su Jungtine Karalyste, Airijos sprendimas nestebina.
Tad Londonas, nepaisant „Brexit“, panašu, kai kurioms finansų kompanijoms vis dar atrodo patrauklus. Na, o likusių laukia draugiška Lietuvos verslo aplinka.
Šaltinis: Express.co.uk
Karantino išvarginti Lietuvos operos solistai atrado naują platformą
Karantinas liūdina ir neramina daugelį kultūros srities atstovų. Operos solistai – tikrai ne išimtis. Tačiau sunkios aplinkybės kartais virsta galimybe ir padeda siekti seniai užsibrėžtų tikslų. Pavyzdžiui, sudominti jaunąją kartą. Ypač jei nebaugina netradiciniai sprendimai ir technologijos.
Trokšdami karantino metu pasiekti platesnę auditoriją, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistai nutarė išmėginti socialinį tinklą „TikTok“. Bandymas buvo sėkmingas: jūrų dvasia persmelktas solistų pasirodymas šiuo metu uždarytame teatre sulaukė milijonų peržiūrų.
59 sekundžių trukmės vaizdo įrašas nuo jo paskelbimo „TikTok“ vasario 7 dieną jau peržiūrėtas 4,3 mln. kartų.
Dainuojamas kūrinys buvo pasirinktas neatsitiktinai. Teatro solistai iš tiesų prisijungė prie škotų atlikėjo Nathano Evanso platformoje „TikTok“ paskelbto dainos „Wellerman“ iššūkio. Teatro vadovai tokią idėją pasiūlė visiems dainininkams. Dalis jų nutarė pamėginti. Ir sulaukė sėkmės.
Dėl karantino teatre įprasta veikla nebevyksta jau beveik metus. Tačiau neįprastoje erdvėje pasisekimo sulaukęs teatras ir toliau nepasiduoda. „TikTok“ pasirodė dar vienas vaizdo įrašas – pagrindinėje scenoje tuščiai salei šokančios balerinos.
Pasak režisieriaus Gedimino Šeduikio, teatro privalumas socialiniame tinkle – gebėjimas paprastus dalykus atlikti labai kokybiškai. Juk dauguma panašių „TikTok“ vaizdo įrašų yra nufilmuoti tiesiog tualete. O teatro vaizdo įrašuose – didžiulė scena, žymios baleto šokėjos, kokybiškas apšvietimas ir kiti profesionalūs elementai.
Profesionalios aplinkos ir menininkų kūrybiškumo derinys veikiausiai atneš ir daugiau žavių vaizdų „TikTok‘e“. Akivaizdu, kad dabar jų jau laukia ir anksčiau menkai su opera ir baletu susipažinusi auditorija.
Šaltinis: NewYorkPost.com
Ar vyno išlikimo Žemėje garantų ieškoti reikia kosmose?
Sausį „SpaceX“ krovininis erdvėlaivis „Cargo Dragon“ iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) pargabeno išties įdomų krovinį. Dalį jo sudarė 320 „Merlot“ ir „Cabernet Sauvignon“ vynmedžių ūglių, atskirai suvyniotų į mažus ryšelius su dirva, ir 12 butelių raudonojo Bordo regiono vyno.
Prašmatnių prancūziškų vynuogių išsiuntimą į orbitą galima laikyti brangiai kainuojančia viešųjų ryšių gudrybe. Visgi, eksperimentą organizavusios prancūzų kompanijos „Space Cargo Unlimited“ teigimu, tikslas yra kilnesnis. 10 mėnesių atšiauriose TKS sąlygose praleidę augalai turėtų padėti kompanijai sukurti vynmedžių veislę, ištversiančią vis sunkėjančias sąlygas Žemėje.
Augančios pasaulio populiacijos išmaitinimas prastėjant klimato situacijai pamažu virsta rimtu galvosūkiu. Tad iš esmės „Space Cargo Unlimited“ yra dar viena privati tyrimų kompanija, šios problemos sprendimo ieškanti kosmose.
Daržovių auginimas ir kitokie eksperimentai su maistu TKS įgyvendinami jau seniai. Tačiau jų tikslas paprastai būdavo atrasti būdų pamaitinti astronautus šviežiais produktais.
„Space Cargo Unlimited“ bandymas yra visai kitoks. Kompanija siekia pasirūpinti ne astronautais, o likusiais Žemėje. Manoma, kad mikrogravitacija ir didelis radiacijos kiekis gali paskatinti iš pradžių vynmedžius, o vėliau ir kitokius pasėlius tapti atsparesniais. Tai padėtų jiems geriau prisitaikyti prie klimato kaitos nulemtų sudėtingų Žemės sąlygų.
Į kosmosą panardinti augalai susiduria su dar nepatirtu sunkumu. Tai nesvarumo būsena, skatinanti augalus atrasti išradingų prisitaikymo būdų. Kuo ryškesni sunkumai, tuo sparčiau vyksta evoliucija. Mikrogravitacijos sąlygos kosmose skatina genomo pokyčius. Augalas neprisitaiko gyventi kosmose. Tačiau bandymas pritapti prie naujų sąlygų gali padėti išvystyti tokį atsparumą, koks niekados neatsirastų Žemėje.
Tyrimai parodė, kad buvimas kosmose pakeičia žmonių, augalų ir kitų organizmų genų ekspresiją. Į kosmosą išsiųsti augalai išvysto kitokį genetinį atsaką į ligas, šaltį ir sausrą, nei likę Žemėje. Jų šaknys „išmoksta“ ieškoti daugiau vandens ir maisto medžiagų.
Į Žemę saugiai sugrįžusios vynmedžių dalys bus drėkinamos, pasodintos ir kruopščiai stebimos. Bus ieškoma jų genų ekspresijos pokyčių. Jei paaiškės, kad vynmedžiai tapo atsparesni, planuojama juos pasitelkti atsparesnių vynmedžių veislių auginimui ir pardavimui.
Dėl šylančio klimato vynuogių derliaus Burgundijoje sulaukiama vidutiniškai 13 dienų anksčiau nei 1988-aisiais. Vynuogėse būna mažiau rūgšties ir daugiau cukraus, tad išauga alkoholio kiekis. Galutinio produkto sudėtis yra itin jautri aplinkos pokyčiams. Štai kodėl „Space Cargo Unlimited“ į TKS išsiuntė ir 12 butelių raudonojo vyno. Kovą šį vyną degustuos vynuogininkystės ekspertas.
Tačiau privačios tyrimų kompanijos analizuoja ne tik vynmedžių galimybes. Pavyzdžiui, 2020-aisiais kompanija „Front Range Biosciences“ ėmėsi analizuoti mikrogravitacijos poveikį kanapėms ir kavamedžiams. Tyrimai tebevyksta ir galutinių rezultatų dar teks palūkėti. Tačiau jau dabar aišku, kad genetiniai pokyčiai kosmose vyksta gerokai greičiau. Plėtojasi procesai, kuriuos atkartoti Žemėje sudėtinga.
Dilema, kaip išvystyti augančią žmoniją išmaitinti pajėgsiantį klimato kaitai atsparų žemės ūkį, vis labiau neduoda ramybės. Panašu, kad bent dalis sprendimo gali slypėti kosmose.
Šaltinis: Wired.co.uk