„Blockchain“ naujokai: jaunimas atsigręžia į kriptovaliutas

Paskutiniu metu kriptovaliutos išsiveržė iš palyginti siauros technologijų srities ir išplito į populiariąją kultūrą. Jos tarsi įsipynė į mūsų visuomenę.

Per pastarąjį dešimtmetį kriptovaliutų fenomenas buvo neišvengiamai siejamas su kapitalistinėmis ir oportunistinėmis nuotaikomis. Tačiau nestinga manančių, kad kriptovaliutos – ar, tiksliau, technologija ir ideologija, kuriomis jos grindžiamos – išties gali pakeisti pasaulį į gerąją pusę. 

Bitkoinų atsiradimas kartais prilyginamas pirminei elektroninės erdvės svajonės esmei: tai humaniškesnė ir teisingesnė už ankstesnes santvarka. Kriptovaliutų idėja rėmėsi ne krūvos pinigų uždirbimu, o siekiu pakeisti sugedusią sistemą.

Tiesa, vėliau daugelį motyvavo ne ši misija, bet tiesiog pinigai. Tačiau dabar vis daugiau jaunų žmonių atsigręžia į novatoriškus „blockchain“ technologijos panaudojimo būdus. Vienas iš šių jaunuolių tikslų – gerinti atskirtį patiriančių bendruomenių situaciją.

Taip ėmė rastis naujos kriptovaliutos. Pavyzdžiui, LGBT bendruomenės kriptovaliuta padeda apsaugoti jos narių tapatybę nepalankiose šalyse ar paaukoti LGBTQ+ labdaros organizacijoms. „Veggiecoin“ suteikia galimybę paaukoti gyvūnų globos organizacijoms. „Doge Floki“ padeda vaikus programavimo ir robotikos mokančioms organizacijoms.

„Blockchain“ technologija suteikia platesnes galimybes kurti ir pardavinėti savo produkciją. Ji taip pat gali atverti naujas erdves menininkams. Ši technologija palanki toms menininkų grupėms, kurioms tradicinės sistemos vis dar gali būti pernelyg sunkiai pasiekiamos – pavyzdžiui, juodaodžiams.

Visgi rasizmo ar mizoginijos problemos, su kuriomis susiduriame realiame pasaulyje, skaitmeninėje erdvėje niekur nepradingsta. Gali būti, kad laikui bėgant esama nelygybė netgi dar labiau aštrės.

To galbūt pavyktų išvengti, jei atskirtį patiriančios grupės išmanytų technologijų pažangą ir galėtų ja pasinaudoti savo gyvenimui pagerinti, o ne likti šios pažangos nublokšti.

O ar skaitmeninės valiutos kada nors pakeis „tikrus“ pinigus? Šis klausimas kelia daug diskusijų. Viena vertus, kriptovaliutas jau uždraudė tokios šalys kaip Kinija, Nigerija, Rusija ar Kolumbija. Kita vertus, kai dabartinė vaikų karta, įnikusi į „Roblox ir besikeičianti „Roblox“ „pinigais“, užaugs, kriptovaliutų naudojimas jiems atrodys visiškai natūralus dalykas.

Ko gero, drąsiai galima teigti viena: tiek pačios kriptovaliutos, tiek technologija ir ideologija, kuriomis jos paremtos, savo aktualumo tikrai nepraras.

Šaltinis: DazedDigital.com

Pasidalink

Susisiekite su mumis!