Užsisagstydami marškinius, laikydami brangų žmogų už rankos ar atlikdami dar šimtus veiksmų, kuriems būtinas lytėjimo pojūtis, paprastai nesusimąstome, kad džiaugtis šiuo pojūčiu gali ne visi.
Tačiau dabar, atlikus pirmąjį tyrimą su žmonėmis, pavyko nustatyti, kad specialus smegenų implantas pirštų galiukuose gali sužadinti lytėjimo pojūtį.
Mokslininkai jau anksčiau mėgino elektra stimuliuoti smegenų vingius, tokiu būdu siekdami paskatinti pojūčius rankose. O štai naujoji technologija nusitaikė į sunkiau pasiekiamas vageles ir bando atkurti prarastus pojūčius pirštų galiukuose.
Šis mokslinis sprendimas galėtų smarkiai pagerinti paralyžiuotų ar periferine neuropatija sergančių žmonių gyvenimą.
Naujame tyrime pasitelkiama technologija, vadinama stereoelektroencefalografija (SEEG). Paprastai kalbant, tai reiškia minimaliai invazinę operaciją, kurios metu konkrečiose smegenų srityse implantuojami elektrodai.
Mokslininkai SEEG elektrodus implantavo į dviejų sunkios formos epilepsija sergančių savanorių dešiniojo smegenų pusrutulio vageles. Suaktyvinus elektrodus, tyrimo dalyviai pasakojo jutę „dilgčiojimą“, apėmusį ranką ir pirštų galiukus.
Mokslininkai išsiaiškino, kad šie pojūčiai dažniau sužadinami stimuliuojant sunkiau pasiekiamas smegenų vageles, o ne vingius.
Šis tyrimas žymi reikšmingą smegenų ir kompiuterio sąsajos kūrimo etapą. Naujoji technologija galėtų padėti įgyvendinti mažesne invazija pasižyminčius konkrečių kūno vietų stimuliavimo būdus. Tikėtina, kad į ją jau sudėta daug lytėjimo pojūtį atgauti svajojančių žmonių vilčių.
Šaltinis: TheNextWeb.com